Ako želite smršati, preskakanje doručka nije ispravan način.
Za muškarce, to znači između 500 i 700 kalorija, dok za žene to iznosi između 400 i 600 kalorija.
Doručak se ne smije preskakati
U studiji koju su proveli španski naučnici, pratili su prehranu i zdravlje gotovo 400 odraslih osoba tokom tri godine. Otkrili su da su oni koji su za doručak konzumirali optimalnu količinu energije, imali niži indeks tjelesne mase (BMI) od onih koji su jeli premalo ili previše za doručak. Potpun doručak predstavlja obrok koji bi osiguravao previše kalorija – gotovo 900.
Međutim, odabir nečega poput kaše bilo bi premalo, s obzirom na to da ima samo 200 kalorija. Naučnici su uporedili prehrambene navike i zdravstvene pokazatelje 383 odrasle osobe u dobi od 55 do 75 godina u jednom istraživačkom centru u Barceloni. Istraživanje je objavljeno u The Journal of Nutrition, Health and Aging.
Svi učesnici imali su prekomjernu tjelesnu težinu i dijagnosticiran im je metabolički sindrom, što je skup zdravstvenih problema, uključujući visoki krvni pritisak i visoki holesterol, koji povećavaju rizik od dijabetesa i srčanih bolesti. Pacijenti su također sudjelovali u kliničkom ispitivanju gdje su ih naučnici stavili na mediteransku prehranu bogatu povrćem i potpunim žitaricama, kako bi im pomogli smršati. Unos kalorija za doručak praćen je u tri navrata tokom istraživanja – na početku, dvije godine nakon početka i na kraju, tri godine kasnije. Podaci su prikupljani u različitim razdobljima tokom studija.
Viša razina masti u krvi
Naučnici su otkrili nekoliko rezultata koji su pokazali razliku između onih koji su jeli premalo ili previše za doručak i onih koji su jeli pravu količinu. Oni koji nisu jeli potrebnu količinu imali su BMI od dva posto do 3,5 posto viši, kao i obim struka koji je bio dva posto do četiri posto veći. Obim struka koristi se kao pokazatelj količine masti koja se nakuplja oko vitalnih organa u stomaku.
Analizom krvi također je utvrđeno da su oni koji su za doručak jeli premalo ili previše, imali veću razinu masti u krvi, što se smatra faktorom rizika za srčane bolesti. Naučnici su objasnili zašto su oni koji su jeli premalo imali slične rezultate kao oni koji su jeli previše, sugerirajući da se to može povezati s činjenicom da su se oni koji su jeli doručak osjećali siti tokom dana i, stoga, unosili manje kalorija zbog manje grickanja.
Profesor Alvaro Hernaez, autor studije i naučnik za zdravstvene znanosti na Univerzitetu Ramon Llull, rekao je: “Doručak je najvažniji obrok dana, ali važno je što i kako ga jedete. Jedite umjerene količine – ne previše i ne premalo, uz dobar nutricionistički sastav. To je ključno.” “Naši podaci pokazuju da kvaliteta prehrane ima povezanost s boljim ishodima u vezi s faktorima rizika za srčane bolesti. Važno je imati doručak, ali da je isto tako i kvalitetan”, dodao je.
Naučnici su priznali neka ograničenja studije, uključujući činjenicu da je riječ o opažanju i da su podaci prikupljeni anketiranjem učesnika, što znači da su informacije ovisile o njihovom sjećanju i iskrenosti, piše net.hr.
(Vijesti.ba)