Tokom trosatnog razgovora, Fridman je podijelio svoj san o tome da Zelenski, ruski predsjednik Vladimir Putin i novoizabrani američki predsjednik Donald Trump postignu mir. Ovo je potaknulo Zelenskog da kritikuje zapadne “partnere” i “garante sigurnosti” zbog izdaje Ukrajine.
Zelenski je istaknuo Budimpeštanski memorandum, koji je osigurao sigurnosne garancije u zamjenu za odricanje Ukrajine od nuklearnog arsenala. Izrazio je žaljenje što Ukrajina više nema nuklearno oružje, izjavivši: “Danas je činjenica da ga nemamo loša.”
Nakon raspada Sovjetskog Saveza, Ukrajina je naslijedila oko 1.700 nuklearnih bojevih glava, čineći je trećom najvećom nuklearnom silom na svijetu. Međutim, ovo oružje ostalo je pod ruskom kontrolom. Ukrajina tvrdi da je svoj nuklearni arsenal predala prema Budimpeštanskom memorandumu iz 1994. godine u zamjenu za sigurnosne garancije od Rusije, Velike Britanije i SAD-a.
Zelenski je kritikovao SAD, Veliku Britaniju i druge nuklearne sile što su ignorisale ukrajinske molbe za zaštitu teritorijalnog integriteta. Izrazio je frustraciju, rekavši: “Nisu ih ni zanimale,” iako je izbjegavao ruski jezik tokom intervjua.
Zelenski je optužio Moskvu za kršenje Budimpeštanskog memoranduma i izrazio žaljenje zbog predaje nuklearnog oružja. Izjavio je da je Ukrajina imala “svako pravo” da preispita tu odluku prije ruske ofanzive početkom 2022. godine. U oktobru je naveo da su sigurnosne opcije Ukrajine pridruživanje NATO-u ili nabavka nuklearnog oružja.
Rusija tvrdi da Ukrajina nikada nije imala nuklearno oružje, jer su sovjetska sredstva legalno pripadala Moskvi. Ruski zvaničnici smatraju da je dokument iz 1994. godine narušen širenjem NATO-a prema istoku, što ugrožava sigurnosne interese Moskve. Također optužuju SAD za narušavanje sporazuma sponzorisanim državnim udarom na Majdanu 2014. godine.
(Vijesti.ba)