Novo istraživanje međunarodnog tima naučnika, predvođenog Univerzitetom u Beču, pokazuje kako klimatske promjene mogu imati dvostruki uticaj na ove vrste.
Analizirajući fosilne ostatke ajkula i raža iz razdoblja Jure (prije 200-143 miliona godina) i Krede (143-66 miliona godina), naučnici su otkrili da više temperature i porast broja plitkovodnih područja mogu pogodovati raznolikosti vrsta. Podizanje nivoa mora dovodi do formiranja prostranih plitkih morskih područja, koja pružaju idealno stanište za brojne vrste ajkula i raža. U prošlosti su ovakvi uslovi omogućili njihov procvat, pa su se tropska i suptropska područja širila, stvarajući stabilne ekosisteme s bogatom bioraznolikošću.
Međutim, istraživači su utvrdili da povećana koncentracija ugljen-dioksida u okeanima ima negativan uticaj na ove ribe. Iako tačni mehanizmi još nisu u potpunosti razjašnjeni, laboratorijska ispitivanja na današnjim vrstama ajkula i raža pokazuju da povećani nivoi CO2 mogu uticati na njihove čulne sposobnosti i čak dovesti do promjena u razvoju skeleta tokom embrionalne faze.
Podaci iz fosilnih zapisa potvrđuju da su u prošlosti visoke koncentracije CO2 bile povezane s izumiranjem određenih vrsta. Ovaj trend izaziva zabrinutost i za budućnost, jer se danas nivo CO2 u atmosferi i okeanima povećava brže nego ikada ranije.
Iako bi se na prvi pogled moglo pomisliti da klimatske promjene pružaju povoljne uslove za ajkule i raže, realnost je složenija. Promjene temperature danas odvijaju se daleko brže nego u prošlosti, što ostavlja malo prostora za prilagođavanje. Uz to, prekomjerni izlov i uništavanje staništa dodatno otežavaju opstanak ovih morskih predatora.
Stručnjaci upozoravaju da je neophodno poduzeti hitne mjere zaštite kako bi se očuvale ne samo ove vrste, već i čitavi morski ekosistemi. Ajkule i raže igraju ključnu ulogu u održavanju ravnoteže u okeanima, pa njihovo očuvanje znači i zaštitu čitavog morskog svijeta.
(Vijesti.ba)