Zapadne zemlje proširuju kontakte s novim sirijskim čelništvom
Ključne riječi: SIRIJA,ZAPAD
DAMASK, 17. decembra (FENA) – Njemački i francuski zvaničnici sastat će se u utorak u Damasku s predstavnicima novih sirijskih vlasti, proširujući kontakte Zapada s novom administracijom nakon što su se britanski diplomati susreli s njenim čelnikom Ahmedom al-Sharaom u ponedjeljak navečer.
Devet dana nakon svrgavanja Bashara al-Assada, zapadne države postupno otvaraju kanale novim vlastima u Damasku koje predvodi islamistička grupa Hayat Tahrir al-Sham (HTS), iako je i dalje smatraju terorističkom organizacijom.
U ponedjeljak navečer, Sharaa, ranije poznat pod ratnim nadimkom Abu Mohammed al-Jolani, sastao se s delegacijom britanskog ministarstva vanjskih poslova.
Naglasio je potrebu obnove veza i ukidanja sankcija Siriji kako bi se sirijske izbjeglice mogle vratiti kući, javila je sirijska državna novinska agencija SANA.
Fotografije koje je objavila SANA prikazuju Sharaau – čija je grupa bila dio Al Qaide sve dok nije prekinula veze u 2016. – kako sjedi u odijelu s otvorenom košuljom tokom sastanka.
Bio je to njegov susret na najvišem nivou dosad sa zvaničnikom zapadne vlade otkako je HTS preuzeo vlast.
Slike naglašavaju geopolitičku promjenu otkako su Assada svrgnule snage predvođene HTS, što je udarac Assadovim ruskim i iranskim saveznicima koji bi mogao utrti put zapadnim državama da ponovo otvore kontakte s Damaskom.
Međutim, barem za sada, svaki zapadni korak zahtijeva manevriranje oko terorističke oznake nametnute HTS-u dok je bio podružnica Al Qaide, i finansijskih sankcija nametnutih Damasku pod Assadom.
Sharaa je “govorio o potrebi izgradnje vladavine prava s institucijama i uspostavljanja sigurnosti”, javila je SANA.
Također je govorio o bitnoj ulozi Britanije na međunarodnom nivou, prenosi agencija.
Uoči sastanka, britanski ministar vanjskih poslova David Lammy kazao je da je Britanija poslala delegaciju visokih zvaničnika Ujedinjenog Kraljevstva “u Damask ove sedmice na sastanke s novim sirijskim privremenim vlastima i članovima grupa civilnog društva u Siriji”.
Njemački diplomati također planiraju razgovore s predstavnicima HTS-a u Damasku u utorak, saopćilo je njemačko ministarstvo vanjskih poslova.
Portparol njemačkog ministarstva vanjskih poslova kazao je da će se razgovori usmjeriti na tranzicijski proces za Siriju i zaštitu manjina.
– Tamo se također istražuju mogućnosti diplomatske prisutnosti u Damasku – navodi portparol u izjavi, ponavljajući da Berlin pomno prati HTS u svjetlu njegovih korijena u ideologiji Al Qaide.
– Koliko možemo reći, do sada su bili oprezni – izjavio je portparol.
U sirijskom sukobu, koji je proizašao iz pobune 2011. protiv Assadove oštre vladavine, protjerani su milioni Sirijaca kao izbjeglice, uključujući oko milion onih koji su otišli u Njemačku.
Također se očekuje da će francuski diplomati posjetiti Damask tokom dana kako bi se sastali s predstavnicima HTS-a, saopćili su francuski zvaničnici.
Američki State Department naveo je u ponedjeljak da je američka vlada imala više od jedne komunikacije s Hayat Tahrir al-Sham (HTS) tokom prošle sedmice.
Visoka predstavnica EU za vanjsku politiku Kaja Kallas izjavila je u ponedjeljak da bi Evropska unija trebala biti spremna ublažiti sankcije Siriji ako novo čelništvo zemlje poduzme “pozitivne korake” za uspostavu inkluzivne vlade i poštovanje ljudskih prava žena i manjina.
Nova administracija u Damasku ponudila je nekoliko detalja o svojim razmišljanjima o sljedećim koracima za Siriju, koja izlazi iz više od pet decenija vladavine porodice Assad i skoro 14 godina razornog građanskog rata.
Novoimenovani premijer Mohammed al-Bashir, koji je prethodno vodio vladu povezanu s HTS-om u pokrajini Idlib, saopćio je da će ostati na dužnosti do marta, prenosi Reuters.