Šljokice i štras ili propalestinske demonstracije i parole? Takmičenje za pjesmu Eurovizije, koje počinje u utorak u švedskom gradu Malmöu, ove je godine zasjenjeno ratom u Gazi.
Posebno se ističe sudjelovanje Izraela u gotovo 70 godina starom takmičenju, koje ove godine okuplja 37 zemalja, a završava finalom 11. maja.
Stanovnik Malmöa Anders Pushel za AFP je rekao da će sudjelovati u protestu 9. maja, kada se Izrael takmiči u polufinalu. “Za vrijeme rata sudjelovanje Izraela bi trebalo biti zabranjeno na isti način kao što su zabranili Rusiju”, kazao je Puschel.
Ruske televizije 2022. godine isključene su iz Evropske radiodifuzne unije (EBU), koja organizuje takmičenje, nakon agresije Moskve na Ukrajinu.
“Poruka je bila da ne volimo ljude koji se ne pridržavaju demokratskih standarda”, rekla je antropologinja i specijalistica za Euroviziju Lisanne Wilken, prenosi Hina.
Od početka godine pokrenuto je nekoliko peticija kojima se tražilo izbacivanje Izraela iz takmičenja. Eden Golan, pjevačici koja predstavlja Izrael, upućene su i direktne prijetnje, što je EBU brzo osudio.
“Premda snažno podržavamo slobodu govora i pravo na izražavanje mišljenja u demokratskom društvu, snažno se protivimo bilo kojem obliku internetskog zlostavljanja, govora mržnje ili uznemiravanja usmjerenog prema našim umjetnicima ili bilo kojim pojedincima povezanim s takmičenjem”, rekli su organizatori.
Unutar dvorane Malmö Arena, organizatori su zabranili sve zastave osim država koje sudjeluju i zastave duginih boja, što je staro pravilo, prema EBU-u. “Siguran sam da će neko uspjeti unijeti palestinsku zastavu i mahati njome, no hoće li se vidjeti na televiziji je manje sigurno”, rekao je Puschel.
Očekuje se da će hiljade ljudi doći na propalestinske skupove tokom sedmice u gradu ukrašenom višebojnim zastavama. “Nikada nisam mislila da ćemo postati takav politički događaj na svjetskoj pozornici”, rekla je Karin Karlsson, koju je grad Malmo zadužio za koordinaciju muzičkog takmičenja.
S više od 360.000 stanovnika i 186 nacionalnosti, “cijeli svijet živi u Malmöu i svi sukobi su okupljeni u veoma malom području, što stvara nesuglasje”, rekao je za AFP Andreas Onnerfors, profesor historije ideja i specijalist za Euroviziju.
Većina švedskih stanovnika palestinskog porijekla također živi u lučkom gradu, trećem najvećem u zemlji, koji očekuje otprilike 100.000 posjetioca. Sigurnost predstavlja veliku brigu, a naročito nakon što je Švedska prošle godine podigla uzbunu zbog opasnosti od terorizma na drugi najviši nivo, nakon niza protesta u kojima se palio i oštećivao Kuran.
Povećao se broj sigurnosnih provjera, a naročito pri ulasku na razna mjesta, kamo će uglavnom biti zabranjeno unositi torbe. Povećana je i prisutnost policije, pri čemu je pojačanje stiglo iz Norveške i Danske, a policajci će tokom sedmice biti naoružaniji nego inače.
“Sve se čini sigurnim”, rekla je Ebba Adielsson, izvršna producentica događaja za švedsku javnu televiziju SVT, koja organizuje događaj zajedno s EBU-om. “Policija je veoma, veoma aktivna i odvojila je mnogo resursa” kako bi zaštitila događaj, dodala je Adielsson.
Protesti će biti strogo kontrolisani, a kao mjera opreza, ispražnjene su zatvorske ćelije te su zatvorenici poslani negdje drugo u Švedskoj kako bi se napravilo mjesta u slučaju porasta broja hapšenja.
“Eurovizija, možete je vidjeti po gradu i mnogo se o njoj govori. Nažalost, fokus je završio na drugim stvarima umjesto na muzičkom takmičenju i radosti”, požalio se obožavaoc sastava ABBA Anders Persson.
Ove se godine obilježava 50. godišnjica pobjede švedske pop grupe na takmičenju s pjesmom “Waterloo”, koja je ABBA-i otvorila put prema svjetskoj slavi. Nekoliko švedskih umjetnika koji su trebali sudjelovati u popratnim svečanostima se povuklo, što upućuje na kontroverze povezane s takmičenjem.
Svečanosti će se i dalje održati, no na nešto mirniji način.
“Malmö je grad tuluma, najtužnija stvar je što će možda sudjelovati manji broj stanovnika Malmöa”, kazala je Karlsson. EBU je usvojio slogan “United by Music” (ujedinjeni muzikom), posuđen od takmičenja 2023. godine, koje je organizovano u Ujedinjenom Kraljevstvu jer ratom pogođena Ukrajina, pobjednica takmičenja 2022., nije mogla biti domaćin.
“Liverpool je prošle godine bio ogromna zabava, to je bila proslava bačena u Putinovo lice”, rekla je Wilken, smjerajući na ruskog predsjednika koji je započeo agresiju na Ukrajinu 2022. “Ove godine je Švedskoj teže postaviti se”, nastavila je, pojasnivši da je događaj “obilježen” situacijom u Gazi.
Drugi stanovnik Malmöa, Yair Elsner, također organizuje skup 9. maja, ali kako bi slavio izraelsko sudjelovanje. “Bit ćemo tamo sa švedskim zastavama i izraelskim zastavama”, rekao je za AFP, dodavši da namjeravaju pokazati “nešto pozitivno”.
Elsner, član male židovske zajednice u Malmöu, kazao je da nije primijetio nikakve promjene stavova prema sebi otkako je počeo rat, no priznao je da postoji sveprisutan osjećaj “nesigurnosti”.
(Vijesti.ba)
IZVOR