Međunarodni listovi i dalje su fokusirani na pokušaje Sjedinjenih Američkih Država da spriječe mogući iranski odgovor na ubistvo šefa Političkog biroa Islamskog pokreta otpora Hamas Ismaila Haniyeha u Teheranu, naglašavajući činjenicu da je Izrael nesposoban da se sam suoči sa bilo kakvim napadom.
The Washington Post je izvijestio o velikim naporima američke administracije iza kulisa u podsticanju Irana na suzdržanost s jedne strane, te upozorenju izraelskog premijera Benjamina Netanyahua na posljedice opstrukcije sporazuma o prekidu vatre u Pojasu Gaze s druge strane.
List navodi da se ove aktivnosti sprovode u vrijeme slanja zračne flote s ciljem zaštite Izraela i saveznika Washingtona ukoliko pokušaji odvraćanja ne uspiju. Naveo je također da se komunikacija SAD-a i Irana odvija preko švicarske ambasade u Teheranu i iranske misije pri Ujedinjenim narodima.
Wall Street Journal navodi da je Izraelu potrebno više od Željezne kupole kako bi osujetio očekivane napade Irana i Hezbollaha, uz napomenu da oni posjeduju precizno navođene projektile i dronove koji prijete da slome odbranu Tel Aviva.
List navodi da su američki zvaničnici ovoga puta zabrinuti, pogotovo jer se dronovi smatraju jednom od slabih tačaka u izraelskoj protivzračnoj odbrani, posebno ako se pojave u velikom broju, ali i zbog njihove sposobnosti da nisko lete i izbjegavaju radarske sisteme.
U The Times of Israel, David Horovitz opisuje stanje izraelskog iščekivanja vojnog odgovora Irana i Hezbollaha, rekavši da stanje uopće nije mirno jer Hezbollah nastavlja ispaljivati svoje projektile koji uzrokuju razorne posljedice na sjeveru zemlje.
Autor je dodao: “Kao što je slučaj s odsustvom izraelske diplomatije da svijetu objasni izraelsku tačku gledišta, izostala je i jednostavna ljudska komunikacija izraelske vlade sa svojim građanima”.
Na američkoj web stranici Responsible Statecraft, Aaron Sobczak je pročitao rezultate nedavne ankete javnog mnijenja i zaključio da se 55 posto Amerikanaca protivi ideji slanja američkih snaga s zadatkom odbrane Izraela čak i ako ga susjedi napadnu.
Autor je istakao da ovaj procenat pokazuje najniži procenat podrške Izraelu među pristalicama Republikanske i Demokratske stranke koji ne žele da šalju američke snage u drugu ratnu zonu.
Konačno, jedan članak u izraelskom Haaretzu kritizirao je šutnju izraelskih novinara u vezi s ubistvom njihovih kolega po profesiji u Gazi, uz napomenu da je broj poginulih novinara u Pojasu Gaze veći od onog iz Drugog svjetskog rata, kao i iz ratova u Koreji i Iraku.
U članku se dodaje da je većina izraelskih novinara ravnodušna prema sudbini svojih kolega u Pojasu Gaze; šta više, drže ih odgovornim, čak idući tako daleko da ih smatraju pripadnicima elitnih snaga, i time zaslužnim da budu ubijeni, prenosi Aljazzera.
(Vijesti.ba)
IZVOR