Senatorka SAD-a Elizabet Warren uputila je pismo u četvrtak Marku Zuckerbergu tražeći informacije u vezi s optužbama za suzbijanje pro-palestinskih sadržaja na Meta platformama.
Warren je citirala izjavu koju je potpisalo više od 90 organizacija za ljudska prava i građanska prava, te navela različite medijske izvještaje i zabrinutosti u vezi sa cenzurom, uklanjanjem i pogrešnim prevodima sadržaja vezanih za Palestinu od trenutka eskalacije sukoba između Hamasa i Izraela u oktobru.
“Usred užasnih terorističkih napada Hamasa u Izraelu, humanitarne katastrofe koja uključuje smrt hiljada civila u Gazi i ubistvo desetina novinara, sada je važnije nego ikad da društvene medijske platforme ne cenzurišu istinit i legitimni sadržaj, posebno jer ljudi širom svijeta koriste online zajednice kako bi dijelili informacije o razvoju situacije u regionu”, navela je Warren u pismu, koje je prvi put objavio Intercept.
Stotine korisnika prijavilo je da su im objave na Instagramu vezane za Palestinu ograničene ili uklonjene bez jasnog objašnjenja, dok su drugi pronašli svoje naloge potpuno suspendovane.
Meta je prethodno pripisivala ova uklanjanja greškama u svojim sistemima, ali nezavisna analiza koju je kompanija naručila 2021. godine utvrdila je da je prethodno kršila ljudska prava Palestinaca cenzurisanjem sadržaja vezanog za prethodne napade Izraela na Gazu.
Pismo takođe citira izvještaj Wall Street Journal-a koji otkriva da je Meta implementirala “privremenu mjeru odgovora na rizik” koja je automatski označavala objave o Palestini s većom stopom.
Obično Meta-ov sistem sakriva ili suzbija sadržaj kada su 80% sigurni da je on zapaljiv, ali u nedjeljama nakon napada 7. oktobra, ta granica je smanjena na 25%.
Navodi o navodnim uklanjanjima i suzbijanjima su i dalje prisutni, a studentski ogranak Pravde za Palestinu na Univerzitetu Columbia izjavio je da im je Instagram nalog suspendovan bez objašnjenja 12. decembra. Dana 13. decembra, Instagram je uveo novu alatku za provjeru činjenica koju mnogi smatraju da nerazmjerno filtrira informacije o Palestini, piše Guardian.
Osim izražavanja zabrinutosti zbog navodne cenzure, Warren je navela i druge uznemirujuće incidente, uključujući slučaj u kojem je Instagram greškom dodao “terorista” na profile palestinskih korisnika.
Meta nije odmah odgovorila na zahtjev za komentar.
Warren je postavila desetine pitanja u vezi s tim kako tačno Meta moderira sadržaj i zašto, tražeći istovremeno spisak svakog slučaja u posljednjih pet godina u kojem je Meta promijenila prag za moderaciju sadržaja za određenu naciju ili teritoriju, kao i broj objava uklonjenih sa platforme.
Takođe je zatražila detalje o tome da li je Meta napravila promjene nakon istrage o svojem suzbijanju palestinskih glasova u 2021. godini.
“Izvještaji o gušenju palestinskih glasova od strane Meta postavljaju ozbiljna pitanja o praksama moderacije sadržaja i zaštiti od diskriminacije od strane Meta”, napisala je. “Korisnici društvenih medija zaslužuju znati kada i zašto im se ograničavaju nalozi i objave, posebno na najvećim platformama gdje se odvija vitalno dijeljenje informacija.”
(Vijesti.ba)