Vodoinstalater Fantastic Services kaže da većinu problema s radijatorima lako možete sami riješiti i to potpuno besplatno.
Dodao je da postoji: “Puno načina da se radijatori brže zagriju, bez kupnje novog kotla i korištenja skupih ili specijaliziranih alata. Sustavi toplovodnih radijatora vrlo su jednostavni, a vjerojatno su i problemi također jednostavni.”
Prema stručnjaku za vodoinstalacije, najbrži i najlakši način da učinite svoje radijatore učinkovitijima je da ih očistite i provjerite da li ih neki predmeti blokiraju.
Radijatori rade na principu da se topli zrak diže prirodnom konvekcijom. Hladan zrak se uvlači u radijator na dnu i diže se topao na vrhu. Predmeti postavljeni na radijator ili ispod njega mogu ometati protok zraka pa ih je bitno čuvati zakrčenja. I ne samo to, već prašina također može blokirati središte radijatora sprječavajući ih u ispravnom radu. Upotrijebite krpu za prašinu kako biste maknuli nakupine iza radijatora, sprijeda i u sredini.
Ispušite radijatore
Jedan od načina da saznate je li vašim radijatorima potrebno odzračivanje je da provjerite je li radijator hladan na vrhu, a vruć na dnu. To znači da je zrak zarobljen unutra i zauzima prostor gdje bi trebala biti topla voda.
Vodoinstalater je rekao: “Možete brzo povećati učinak radijatora ispuštanjem ovog zraka.”
Da biste to učinili, provjerite je li grijanje isključeno kako se ne biste opekli i pomoću ključa za radijator ili odvijača otpustite ventil i pustite zrak da izađe. Držite stari peškir u blizini da skupite svu vodu koja bi mogla iscuriti i nakon što završite ponovno zategnite ventil.
Uklonite talog radijatora
Ako je radijator vruć na vrhu, a hladan na dnu – to može značiti da se u vašem radijatoru nakuplja mulj. Mulj je mješavina hrđe, prljavštine i kamenca koja se neizbježno nakuplja tokom vremena i cirkulira kroz sustav. Možda ćete morati ukloniti radijator sa zida i isprati ga – stoga je vjerojatno najbolje pozvati stručnjake za ovaj zadatak.
(Vijesti.ba)