Člankom 20. Zakona propisano je da se uzimanje organa odnosno tkiva od živog darivatelja, može provoditi u korist primatelja organa odnosno tkiva samo u slučaju rodbinske veze. Pod rodbinskom vezom smatraju se roditelji, djeca, brat odnosno sestra, krvni srodnici, te srodnici po tazbini koji su punoljetni i duševno zdravi i poslovno sposobni za davanje pristanka za uzimanje organa i tkiva.
Dopunom Zakona se predviđa uvođenje izuzeća u ovom članku. Time se otvara mogućnost transplantacije i sa živog nesrodnog darivatelja, ali samo u određenim okolnostima, kad postoji opravdana potreba i pod strogo zakonom utvrđenim uvjetima. Zakonskim reguliranjem izuzeća, cilj je otkloniti i potencijalne opasnosti od trgovine, to jest kupoprodaje ljudskih organa.
Žurnu izmjenu Zakona o transplantaciji organa i tkiva u FBiH zatražio je Kolegij Zastupničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, zaključkom od 08.07.2024. godine i zadužio Vladu Federacije BiH odnosno Federalno ministarstvo zdravstva da do 10. jula Parlamentu dostavi izmjene tog zakona. Time bi se omogućila „transplantacija oboljelim osobama bez ograničenja u smislu rodbinskih veza pogodnih za darivanje, odnosno da donor može biti punoljetna zdrava osoba koja ima potpunu poslovnu sposobnost ili da zakon predvidi izuzetke“.
Vlada Federacije BiH je prihvatila reguliranje izuzeća.
– Stoga se dopunama Zakona pokušava, na objektivan način, omogućiti uzimanje organa odnosno tkiva od nesrodnog živog darivatelja i to isključivo i jedino kao izuzeće, uz primjenu određenih pravila i postavljenih uvjeta. Tako se uz etičko povjerenstvo, normira i formiranje multidisciplinarnog stručnog tima koji će, kao određena pomoć etičkom povjerenstvu, imati primarnu ulogu i zadatak baviti se, procijeniti i analizirati razloge darivanja organa. Multidisciplinarni stručni tim se formira za svaku transplantaciju posebno i odnosi se samo na predviđeni zahvat kod nesrodnog živog darivatelja – saoćeno je iz Federalnog ministarstva zdravstva.
(Vijesti.ba)