U Mostaru je danas počeo prvi sastanak Vijeća za razvoj trgovine, koji djeluje kao savjetodavno tijelo Vlade Federacije BiH.
Formiranje ovog tijela predviđeno je Zakonom o unutrašnjoj trgovini, a Vijeće je imenovano na prijedlog Federalnog ministarstva trgovine.
Članovi Vijeća dolaze iz različitih sektora vezanih za trgovinu i ekonomski razvoj. Među njima su predstavnici Privredne komore Federacije BiH, Obrtničke komore Federacije BiH, udruženja poslodavaca iz oblasti trgovine, Granskog sindikata, udruženja za zaštitu potrošača te naučne i univerzitetske zajednice.
U radu Vijeća sudjeluju i predstavnici Federalnog ministarstva trgovine, a mandat članova traje četiri godine.
Federalni ministar trgovine Amir Hasičević uoči prve konstituirajuće sjednice novinarima je rekao da će se Vijeće za razvoj trgovine baviti strateškim pitanjima razvoja trgovine, analizom zakonskih rješenja te socioekonomskim efektima donesenih odluka.
Rekao je da će na sjednici biti usvojen Poslovnik o radu Vijeća te da će se raspravljati o budućem planu rada. Poseban naglasak bit će stavljen na izradu Strategije razvoja trgovine u Federaciji BiH, za što su osigurana sredstva u ovogodišnjem budžetu.
– Planiramo izraditi krovnu strategiju kako bismo pristupili evropskim fondovima – kazao je ministar.
Neradna nedjelja jedna od ključnih tema
Jedna od ključnih tema sjednice bit će i pitanje uvođenja neradne nedjelje. Kako je ministar pojasnio, Ministarstvo trgovine prikupilo je zvanične podatke Porezne uprave FBiH o privrednim pokazateljima u prvom tromjesečju nakon stupanja zakona na snagu, odnosno od 17. novembra do 17. februara.
– Prema podacima Porezne uprave, nije došlo do pada prometa, već do njegova rasta od 2,80 posto u promatranom razdoblju, dok je prosječna inflacija iznosila 2,30 posto. To sugeriše da je, uprkos kritikama u javnosti o mogućem padu prihoda, trgovinski sektor ostvario realan rast – pojasnio je Hasičević.
Naglasio je da su podaci filtrirani kako bi se dobila što preciznija slika, pri čemu se posebno analizirala maloprodaja, koja je zabilježila porast prometa od više od 60 miliona KM u usporedbi s istim razdobljem prethodne godine.
Ministar je istakao da je odluka o neradnoj nedjelji prvenstveno bila socijalna mjera s pozitivnim učincima na kvalitetu života radnika.
– Ova mjera ekonomski nije imala negativne posljedice, to tvrdimo. Socijalno, imala je sigurno pozitivne efekte. Ipak je to bila prvenstveno socijalna mjera usmjerena na pravednost, usmjerena na radnike. Pazare možemo pretvoriti u brojeve, ali ljude ne. Ne smijemo sebi dopustiti da ljudska radna prava mjerimo brojevima, da brojevi budu iznad toga – poručio je ministar.
Osim toga, tokom sjednice govorit će se i o zahtjevima lokalnih zajednica za izuzeće od neradne nedjelje.
– Dobili smo zahtjeve iz četiri lokalne zajednice. Jedna traži sezonsko izuzeće zbog turističke ponude, dok su dvije poslale nepotpune zahtjeve, ali smo im ponudili pomoć ministarstva da zahtjev kompletiraju – rekao je ministar, naglasivši da je cilj održati ravnotežu između ekonomskih interesa i prava radnika.
Ministar Hasičević naglasio je važnost uravnoteženja ekonomskih i socijalnih aspekata u trgovinskom sektoru. Svjestan je izazova s kojima se suočavaju mali trgovci, posebno onih koji ovise o prometu nedjeljom.
Također je podijelio dojmove radnika koji su zahvalni na prilici da provedu vrijeme s porodicama. Zaključio je da je ključno pronaći ravnotežu između različitih interesa kako bi se osigurala pravedna i održiva rješenja.
Na kraju je ministar Hasičević naglasio je da će Vijeće za razvoj trgovine nastaviti pratiti učinke svih mjera i, po potrebi, predlagati prilagodbe u skladu s potrebama trgovinskog sektora i radnika.
Više pozitivnih učinaka
Ramiz Mušić iz kompanije Bingo istakao je da su prošla tri mjeseca otkako je zakon stupio na snagu te da su reakcije različite, ovisno o lokaciji prodajnih objekata.
– U principu ima pozitivnih efekata, ali nažalost ima i određenih pritisaka iz pojedinih lokalnih zajednica i trgovaca, posebno u pograničnim dijelovima, gdje su tražili da se vrati rad nedjeljom zbog pada prometa – rekao je Mušić.
Dodao je kako će Vijeće trgovine analizirati situaciju, ali smatra da je dosad bilo više pozitivnih učinaka.
Predsjednik Udruženja za zaštitu potrošača „Futura“ Marin Bago naglasio je važnost učestvovanja predstavnika potrošača u radu Vijeća.
– Drago nam je što ćemo u ovom Vijeću moći predstavljati interese potrošača. Znamo svi kolika je potrošačka košara, kako cijene divljaju na tržištu i kako potrošači nisu ravnopravni u procesu pružanja usluga i kupovine proizvoda, posebno kod javnih preduzeća – izjavio je Bago.
Također je istakao da u Federaciji često nedostaju ugovori između potrošača i javnih preduzeća, što dodatno otežava njihovu zaštitu. Pitanja subvencioniranja osnovnih troškova, poput toplih obroka za učenike te podrške sportu i kulturi, također će biti tema budućih rasprava.
Kako je ovo bila prva sjednica Vijeća za razvoj trgovine, učesnici su zaključili da će se u narednom razdoblju razmotriti smjer djelovanja i ključne mjere koje bi mogle poboljšati stanje u sektoru trgovine i zaštiti prava potrošača.
(Vijesti.ba / FENA)
IZVOR