Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je dvije rezolucije u vezi s ratom u Ukrajini – jednu koju je predložila sama Ukrajina, a drugu Sjedinjene Američke Države.
Iako je američki prijedlog ublažen amandmanima koje su predložile zemlje Evropske unije, u njemu i dalje nema direktne osude ruske agresije.
Usvajanje ukrajinske rezolucije pokazuje snažnu podršku međunarodne zajednice suverenitetu i teritorijalnom integritetu te zemlje. Ovaj ishod također sugerira da je utjecaj administracije Donalda Trumpa na UN oslabljen. Iako odluke Generalne skupštine nisu pravno obavezujuće, one često odražavaju globalni stav o određenim pitanjima.
Ukrajinski prijedlog usvojen je sa 93 glasa podrške, dok su Sjedinjene Američke Države glasale protiv, zajedno s Rusijom i još dvadesetak država.
Osim ukrajinske, UN je usvojio i rezoluciju koju su predložile Sjedinjene Američke Države. Ipak, dodavanjem evropskih amandmana, u tekst je unesena formulacija koja jasno potvrđuje da je Rusija prekršila Povelju UN-a invazijom na Ukrajinu, iako se agresija nije eksplicitno osuđena.
Za ovu rezoluciju glasale su 93 zemlje, protiv je bilo osam (Bjelorusija, Burkina Faso, Sjeverna Koreja, Mali, Nikaragva, Niger, Rusija i Sudan), dok su 73 države bile suzdržane, među kojima i Ukrajina.
Evropske zemlje su predložile dva ključna amandmana na američki tekst. Prvim se dodatno naglašava podrška nezavisnosti, teritorijalnom integritetu i suverenitetu Ukrajine u njenim međunarodno priznatim granicama, uključujući teritorijalne vode. Drugi amandman mijenja formulaciju o miru, naglašavajući potrebu za “pravednim, trajnim i sveobuhvatnim mirom u skladu s Poveljom UN-a i principima teritorijalnog integriteta država”.
S druge strane, Rusija je predložila izmjenu američkog prijedloga tražeći da se u tekst doda formulacija o rješavanju “temeljnih uzroka” sukoba. Međutim, ovaj amandman nije prošao, jer je za njega glasala 31 država, dok su 71 bile protiv, a 59 su bile suzdržane.
Bosna i Hercegovina glasala je protiv ruskog amandmana, prateći stav zemalja Evropske unije. Sve zemlje regiona također su odbacile ruski prijedlog, dok Srbija nije učestvovala u glasanju.
(Vijesti.ba)