Prema njegovim riječima, spomenuta tehnologija razvija se za suprotstavljanje ruskim bespilotnim letjelicama, napose onima iranske proizvodnje i velikog dometa, odnosno modelima Šahid, koji imaju putanju leta na relativno maloj visini.
‘Laseri već pogađaju određene objekte na određenoj visini’, rekao je.
Ovo je prvi put da Ukrajina tvrdi da je lasere i testirala. Suharevski nije otkrio detalje o tome gdje je oružje korišteno, ali je poznato da vojske širom svijeta rade na razvoju laserskog oružja.
Prošle godine Velika Britanija objavila je slike modela DragonFire tokom probnog ispaljivanja, a i Kina, SAD i Izrael rade na laserskom oružju. Suharevski je rekao da je ukrajinski laser nazvan Trizub (trozubac) te da je testiran u Ukrajini i sposoban obarati ciljeve na visini od oko dva kilometra. ‘Uistinu djeluje, uistinu postoji’, rekao je.
James Black, pomoćnik direktora istraživačke grupe za odbranu i sigurnost pri institutu RAND Evrope, rekao je za Business Insider da je Ukrajina vrlo vjerojatno počela postavljati laserske sisteme na ograničen, uglavnom eksperimentalan način, ali da ‘postoje trajni tehnički, logistički i operativni izazovi za postavljanje takvih sisitema u velikim razmjerima’.
Kako osigurati dovoljno energije za lasere?
Istaknuo je da ostaje i pitanje toga kako integrirati oružje sa sistemima protuzračne odbrane, kako osigurati dovoljno energije za njih i kako ih koristiti u nepovoljnim uvjetima, poput lošeg vremena ili dima. N.R. Jenzen-Jones, direktor Službe za istraživanje naoružanja, rekao je da se lasersko oružje napravljeno komercijalno dostupnom tehnologijom mora dulje vrijeme trenirati na svojoj meti da bi je onesposobilo, što ga čini korisnijim protiv vozila koja se sporije kreću.
‘Zračne mete koje se brzo kreću — poput borbenih aviona i mnogih vrsta municije — bit će manje osjetljive na takvo oružje’, rekao je.
Ali vojni analitičari smatraju da bi lasersko oružje, koje djeluje usmjeravanjem snažne laserske zrake na metu kako bi je uništilo, moglo biti učinkovit način suprotstavljanja dronovima.
‘U vojskama diljem svijeta raste interes za nove načine suprotstavljanja bespilotnim letjelicama i drugim zračnim prijetnjama s niskom cijenom po ispaljenom hicu’, rekao je Black.
Međutim dodao je da spomenuto oružje nije ‘srebrni metak’, istaknuvši da bi njihova glavna upotreba vjerojatno bila ‘gađanje ciljeva manje vrijednosti’.
(Vijesti.ba)