Kantona Sarajevo s radošću prepoznao važnost projekta BH Akademski imenik …
Premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk i ministrica za nauku, visoko obrazovanje i mlade, prof.dr. Adna Mesihović razgovarali su s doktorima nauka Irfanom Šljivom i Suadom Krilaševićem, koji su kreirali digitalnu platformu BH Akademski imenik.
Prva digitalna platforma ove vrste za istraživače u Bosni i Hercegovini i dijaspori kreirana je s ciljem umrežavanja, saradnje i dijeljenja naučnih otkrića. Nastala je kroz saradnju Asocijacija za Napredak Nauke i Tehnologije (ANNT), čiji je predsjednik doktor Krilašević i kompanije RUn IT, čiji je suosnivač doktor Šljivo. Partner projekta je Akademija nauka i umjetnosti – BHAAAS.
Šljivo i Krilašević na projektu rade volonterski, sa željom da unaprijede naučnoistraživačku zajednicu u zemlji. Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS je s radošću prepoznalo važnost projekta BH Akademski imenik, te kroz finansijsku podršku podržalo realizaciju ove ideje.
Ne krijući zadovoljstvo što se u Sarajevu rađaju ideje poput ove, premijer Uk je potcrtao da Kanton Sarajevo podržava inovativne ideje koje će unaprijediti rad akademske zajednice.
“Potencijal koji imamo u našim naučnicima koji svoje karijere grade širom svijeta, ali i u BIH, napokon će imati svoju adresu. Osnovni postulat bilo kakvog planiranja i napretka jeste uvid u postojeće kapacitete. Napokon ćemo na jednom mjestu imati bazu svih naših naučnika sa svim akademskim informacijama, koje su neophodne za ovaj vid adresara. Na ovaj način, pored međusobnog umrežavanja na akademskim projektima pojedinaca i institucija, potencijal će biti na raspolaganju i našoj privredi, ali i društvu generalno. Ponosan sam što je Vlada KS već prepoznala i sufinansirala izradu adresara, te najavljujem da ćemo ostati partner do konačne implementacije”, naveo je premijer Uk.
Ministrica Mesihović izrazila je ponos što Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS s entuzijazmom podržava projekt BH Akademski imenik.
„Ova inovativna inicijativa, koja promovira umrežavanje i dijeljenje naučnih otkrića, igra ključnu ulogu u jačanju naučne zajednice u Bosni i Hercegovini, ali i šire. Posvećeni smo podršci ovakvim projektima, a raduje nas i to što projekt ima za cilj da u budućnosti i sve arhive naučnih radova koje nisu digitalizirane postanu dostupne. Digitalizacija arhiva naučnih radova dodatno će proširiti dostupnost znanja i doprinijeti globalnom dijalogu o naučnim dostignućima. BH Akademski imenik pruža dragocjenu platformu za istraživače, omogućavajući im da se čuje njihov glas i izvan granica naše zemlje. Opredjeljenje Ministarstva, i moje lično opredjeljenje, jeste da projekte koji imaju za cilj promociju nauke i naučnoistraživačkog rada, edukaciju i razmjenu ideja i poticanje inovacija podrži, uz stavljanje na dispoziciju svih kapaciteta Ministarstva koji su nam u dostupni“, navela je ministrica Mesihović.
Krilašević je doktorirao na Tehničkom Univerzitetu u Delftu, u Nizozemskoj, i stekao je titulu doktora tehničkih nauka iz oblasti automatike. Šljivo je magistrirao na Elektrotehničkom fakultetu u Sarajevu, a doktorat iz filozofije odbranio je u Švedskoj na Mälardalen univerzitetu. Trenutno radi u NASA Ames istraživačkom Centru u Kaliforniji, unutar Robust Software Engineering grupe, te se na ovaj sastanak uključio video-vezom.
(Vijesti.ba)