O neobavezujućoj rezoluciji, koju su predložile SAD, a kosponzorisale 122 druge zemlje, tri se mjeseca pregovaralo, a predviđa i jačanje privatnosti, rekli su dužnosnici na brifingu za novinare uoči usvajanja rezolucije.
– Plovimo u nemirnim vodama s tehnologijom koja se brzo mijenja, što znači da je važnije nego ikad upravljati u svjetlu naših vrijednosti – rekao je jedan od visokih dužnosnika američke administracije.
Rezoluciju je opisao kao “prvi ikada dokument istinski globalnog konsenzusa o umjetnoj inteligenciji”.
Rezolucija je posljednja u nizu inicijativa koje poduzimaju vlade širom svijeta kako bi oblikovale razvoj umjetne inteligencije zbog straha da bi se mogla upotrijebiti za ometanje demokratskih procesa, prevare ili dovesti do dramatičnog gubitka radnih mjesta, prenosi Patria.
“Neodgovarajući ili zlonamjerni dizajn, razvoj, implementacija i korištenje sistema umjetne inteligencije predstavljaju rizike koji bi mogli potkopati zaštitu, promovisanje i uživanje ljudskih prava i temeljnih sloboda”, kaže se u rezoluciji.
Na pitanje jesu li se pregovarači suočili s otporom Rusije ili Kine, koje su također glasale za rezoluciju, dužnosnici su priznali da je bilo “puno žustrih razgovora”.
– No, aktivno smo sarađivali s Kinom, Rusijom, Kubom i drugim zemljama koje često se ne slažu s nama.
Vjerujemo da rezolucija uspostavlja odgovarajuću ravnotežu između promovisanja razvoja i nastavka zaštite ljudskih prava – rekao je anonimno jedan od dužnosnika.
(Vijesti.ba)
IZVOR