U cilju usklađivanja sa evropskim direktivama iz oblasti oružja i municije, na danas održanoj sjednici Vlada Tuzlanskog kantona je utvrdila prijedlog Zakona o oružju i municiji TK.
Ovim zakonom se uređuju kategorije oružja, nabavljanje i posjedovanje oružja, bitnih dijelova oružja i municije, postupanje sa oružjem i municijom, oduzimanje oružja, bitnih dijelova oružja, municije i isprava o oružju, trgovina oružjem, bitnim dijelovima oružja i municijom, popravljanje, modifikacija ili prepravljanja oružja i bitnih dijelova oružja, posredovanje, onesposobljavanje oružja, civilna strelišta, mehanički trag vatrenog oružja, nadzor nad primjenom ovog zakona, vođenje evidencija, amnestija i legalizacija oružja i zamjena isprava o oružju na području Tuzlanskog kantona.
Iako je 2010. godine urađen nacrt Zakona o oružju BiH, ovaj zakon do danas nije usvojen na državnom nivou, te je ostala obaveza kantona da donesu zakone o oružju na kantonalnim nivoima, te da nove zakone usklade sa direktivama Vijeća EU. Prilikom izrade ovog zakona Tuzlanski kanton se vodio tabelom usklađenosti sa pravnom stečevinom Evropske unije.
Ono što treba istaknuti jeste da je posebna pažnja prilikom izrade Zakona posvećena kvalitetnijem uređenju postupanja policijskih organa u slučajevima smrti vlasnika oružja.
Također, odredbama novog zakona osobama mlađim od 18 godina, zabranjeno je nabavljati, držati i nositi električni paralizator snage ispod 10.000 V, sprej za omamljivanje, vazdušno oružje kinetičke energije manje od 10,5 J ili brzine projektila manje od 200 m/s i kalibra 4,5mm, oružje sa tetivom sile zatezanja tetive manje od 450 Njutna, odnosno natezne težine manje od 101 libre/45 kilograma, kao i airsoft i paintball naprave. Također i privremeno oduzimanje oružja je prošireno i na okolnosti koje negativno utiču na javni red i mir, odnosno interese sigurnosti, kao i da ne postoje druge okolnosti koje ukazuju da bi oružje moglo biti zloupotrijebljeno, kao što je prekomjerno uživanje alkohola, konzumacija opojnih droga ili drugih omamljujućih sredstava, izraženo poremećeni porodični odnosi, sukobi s okolinom, agresivno i ekscesno ponašanje i drugi poremećaji u ponašanju, kriminalističko – obavještajni razlozi i razlozi koji ukazuju na povezanost sa licima iz kriminalističko – obavještajne evidencije i slično.
Prijedlog Zakona upućen je Skupštini Tuzlanskog kantona na dalje postupanje.
(Vijesti.ba)