U organizaciji Jevrejske zajednice BiH i Jevrejske opštine Sarajevu. U saradnji sa Vijećem ministara BiH i Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice BiH.
Podsjetimo, za datum obilježavanja, odnosno sjećanje na milione žrtava stradalih u holokaustu tokom II svjetskog rata, izabran je 27 januar, dan kada su jedinice Sovjetske armije 1945 god. oslobodile najveći nacistički koncentracioni logor – Aušvic. Tom prilikom oslobođeno je 7500 zatvorenika koje su za sobom ostavili nacisti.
Međunarodni dan sjećanja na holokaust se posebno obilježava u evropskim zemljama u kojim je tokom II svjetskog rata život izgubilo 53 miliona ljudi, među kojima gotovo 31 milion civila.
Prema podacima iz raznih izvora, ukupan broj Židova, žrtava nacističkog progona, kreće se od najmanje 4.194.000 do 5.820.960, dok se sa svim drugim narodima, procjenjuje da je u holokaustu nestalo od devet do jedanaest miliona ljudi.
Između 1933. i 1941. nacistička Njemačka vodila je politiku koja je Jevrejima otela sva njihova prava i imovinu. Potom je slijedilo njihovo obilježavanje te organizirano koncentriranje jevrejske populacije. Ta politika imala je široku podršku u Njemačkoj i velikom dijelu okupirane Evrope.
Do kraja rata 1945. godine, oko šest milijuna Jevreja je ubijeno. Borba s gubitkom i moralnim kolapsom koji se desio tokom Holokausta trajni je izazov i obveza za čovječanstvo širom svijeta.
(Vijesti.ba)