Među ožalošćenima je na dženazi u velikoj džamiji sjeverno od glavnoga grada Dohe bio i Kaled Mešal, za kojega se pretpostavlja da će biti novi lider Hamasa. Ondje su bili i ostali visoki zvaničnici Hamasa te katarski emir šeik Tamim bin Hamad al-Tani.
Hanija će biti pokopan na groblju u gradu Lusail, sjeverno od Dohe. Njegov lijes prekriven palestinskom zastavom nošen je u džamiji pored stotina ljudi zajedno s lijesom njegova tjelohranitelja, ubijenog u srijedu u Teheranu u istome napadu.
Visoki zvaničnik Hamasa Sami Abu Zuri Reutersu je u razgovoru telefonom rekao: “Naša današnja poruka Izraelu je – tonete u duboko blato i kraj vam je bliži nego ikada dosad. Hanijina krv izmirit će sve račune.”
Iran i Hamas su za ubistvo optužili Izrael i obećali osvetu svojim neprijateljima. Izrael nije ni potvrdio ni zanijekao da je izveo atentat.
Riječ je o jednom od nekoliko napada u kojima su ubijeni visoki lideri Hamasa ili libanonskog pokreta Hezbolaha, što je potaknulo bojazan da bi se rat u Gazi između Izraela i palestinskih militanata mogao pretvoriti u regionalni sukob, koji bi se protezao od Crvenog mora do libanonsko-izraelske granice, pa i šire.
Hanija je bio predstavnik Hamasove međunarodne diplomatije za vrijeme rata u Gazi i sudjelovao je u neizravnim pregovorima o prekidu vatre. Mnogi su ga diplomati smatrali umjerenim u usporedbi s tvrđim članovima skupine koju podržava Iran, premda su neki izraelski komentatori kazali da ga je nekolicina političara s izraelske strane smatrala preprekom dogovoru.
(Vijesti.ba/MINA)
IZVOR