O procesu lobiranja za rezoluciju, značaju rezolucije i budućim aktivnostima govorio je dr. Emir Ramić, direktor Instituta za istraživanje genocida Kanada.
Ramić je posebno naglasio:
“Cilj Rezolucije je podrška međunarodnom pravu i sprječavanje budućih genocida. Genocid u Srebrenici je jedan od samo dva presuđena genocida otkad postoje Ujedinjene nacije, prvi za Tutsije u Ruandi i drugi za genocid u Srebrenici. Pošto za Ruandu postoji ovakva Rezolucija, usvojena prije desetak godina, koja je uspostavila Međunarodni dan sjećanja na genocid na Tutsima u Ruandi, smatrali smo da imamo jaku argumentaciju da ovo isto treba učiniti za Srebrenicu. Jer time se zaokružuje historijsko, međunarodno pravno i institucionalno poglavlje genocida od nastanka UN-a.
Rezolucija ima značaj i za međunarodnu zajednicu, posebno Ujedinjene nacije jer, kao što je svojevremeno i generalni sekretar UN-a Kofi Anan rekao, Srebrenica je najveća mrlja na savjesti UN-a od njihovog nastajanja.
Rezolucija je bitan osnov borbe protiv budućih genocida i negiranja genocida. Rezolucija definiše obavezu i već smo krenuli u aktivnosti ugrađivanja učenja o genocidu u Srebrenici u obrazovne programe Kanade, kao faktor prevencije i genocida u budućnosti i faktor sprečavanja negiranja genocida kao praktične pripreme za ponavljanje genocida.
(Vijesti.ba)