Prošle godine u Bosni i Hercegovini je zabilježen slab napredak u procesuiranju ratnih zločina, ali i na polju ljudskih prava, među kojima naročito zabrinjavaju sve učestaliji napadi na LGBTI populaciju i novinarke i novinare, dok javni dužnosnici potiču ksenofobiju i ne uspijevaju da se izbore s diskriminacijom, navodi se, između ostalog, u izvještaju za 2021. godinu organizacije Human Rights Watch (HRW).
HRW podsjeća kako je, prema Revidiranoj državnoj strategiji za rad na predmetima ratnih zločina, usvojenoj 2020., zahtijevano da se najteži ratni zločini procesuiraju do kraja 2023. godine.
“Međutim, OSCE je 2021. godine dokumentirao pad u broju procesuiranih slučajeva općenito. U prvih šest mjeseci 2021. godine Državno tužilaštvo je za ratne zločine optužio samo dvije osobe, od kojih je jedna već bila u zatvoru. Prema podacima OSCE-a, u augustu je pred sudovima u BiH bilo na čekanju 250 predmeta ratnih zločina koji uključuju 502 optužena. Nedostatak spremnosti u regionu da se izruče optuženi za ratne zločine znači da 80 optuženih izvan BiH ne može biti izvedeno pred suđenje”, navodi HRW.
Također, prema podacima OSCE-a, u prvih šest mjeseci 2021. godine sudovi u BiH donijeli su prvostepene presude u 12 predmeta protiv 22 optužena, od kojih je 14 proglašeno krivim. U istom periodu, pet predmeta protiv deset optuženih okončano je donošenjem pravosnažnih osuđujućih presuda, piše u izvještaju.
Trenutno je u postupku 57 predmeta protiv 125 optuženih u vezi sa optužbama za seksualno nasilje u ratu, a za ova djela su tokom prvih šest mjeseci 2021. godine donesene prvostepene presude u četiri predmeta protiv osmero optuženih, od kojih je troje osuđeno, te je donesena i jedna drugostepena presuda kojom je jedan optuženi proglašen krivim pred Sudom BiH”, stoji u izvještaju.
“Bosna i Hercegovina ponovo nije uspjela novčano obeštetiti žene silovane tokom rata, što je bila preporuka Komiteta UN-a protiv torture (CAT) iz 2019. godine”, navodi se.
HRW napominje i kako je “Žalbeno vijeće Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove potvrdilo presudu za genocid Ratku Mladiću, te da je u isto vrijeme Ured visokog predstavnika (OHR) upozorio na pojavu sve učestalijeg veličanja osuđenih ratnih zločinaca u Bosni i Hercegovini”.
Ljudska prava ugrožena
U prvom dijelu izvještaja navodi se kako je Vijeće Evrope u martu 2021. godine kritikovalo Vijeće ministara Bosne i Hercegovine zbog “jedanaestogodišnjeg neuspjeha političkih lidera da implementiraju presudu Evropskog suda za ljudska prava u Strasbourgu, da izmijene Ustav i Izborni zakon, kako bi se okončala politička diskriminacija Jevreja, Roma i drugih”.
“U aprilu je Romski informativni centar ‘Kali Sara’ izvijestio da su Romi posebno pogođeni tokom pandemije COVID-19 jer oko 35 do 40 posto nije imalo osiguranje potrebno za pristup zdravstvenoj zaštiti. U školskoj 2020/21. godini Romi, ljudi koji žive u siromaštvu i djeca sa smetnjama u razvoju naišli su na veće prepreke u pristupu online obrazovanju zbog nedostatka uređaja, pouzdanog interneta i posebne pomoći”, navodi se u izvještaju HRW-a.
HRW u izvještaju za prošlu godinu podsjeća i na odluku Ustavnog suda BiH kojom praksa “‘dvije škole pod jednim krovom’ diskriminiše djecu jer ih fizički segregira na osnovu etničke pripadnosti”.
Istovremeno se navodi i da je OSCE u periodu januar – avgust prošle godine zabilježio 98 zločina iz mržnje uglavnom na osnovu etničke ili vjerske pripadnosti, te da je u trenutku pisanja izvještaja pred sudovima bilo sedam procesa protiv počinilaca.