Govoreći na marginama sastanka ministara vanjskih poslova NATO-a u Pragu, Stoltenberg je kazao da je alijansa već mnogo puta čula takva upozorenja.
– To nije ništa novo. Već duže vrijeme je slučaj da svaki put kada saveznici iz NATO-a pružaju podršku Ukrajini, predsjednik Putin pokušava da nam zaprijeti da to ne radimo – izjavio je on novinarima.
– I kada je riječ o eskalaciji – pa, Rusija je eskalirala invazijom na drugu zemlju – kazao je.
Putin je u utorak upozorio članice NATO-a da ne dopuštaju Ukrajini da ispaljuje svoje oružje na Rusiju i ponovo je ukazao na rizik od nuklearnog rata nakon što je nekoliko saveznika ukinulo ograničenja nametnuta na upotrebu oružja doniranog Kijevu.
U značajnoj promjeni politike, američki predsjednik Joe Biden također je odobrio Kijevu ograničenu upotrebu oružja koje su isporučile Sjedinjene Države u Rusiji, izjavila su u četvrtak četiri zvaničnika, pod uvjetom da ostanu anonimni.
Bajdenova odluka odnosi se samo na ciljeve unutar Rusije u blizini granice s regijom Harkov, gdje je ofanziva koju je Moskva pokrenula 10. maja zahvatila neka sela, pojasnili su oni. SAD su daleko najveći donator oružja Kijevu.
Harkov, drugi najveći grad u Ukrajini, udaljen je 30 kilometara od granice s Rusijom.
Stoltenberg je kazao da Ukrajina ima pravo da udari legitimne vojne ciljeve unutar Rusije, pogotovo jer su granica i linija fronta u blizini Harkova manje-više iste, te da nije razumno pretpostaviti da Kijev ne bi trebao uzvratiti udarac.
– Naravno, Ukrajini je veoma teško da se brani ako joj nije dopušteno da koristi napredno oružje za odbijanje tih napada – kazao je.
Ukrajina ima pravo na samoodbranu, mi imamo pravo pomoći Ukrajini da održi pravo na samoodbranu, a to ne čini saveznike NATO-a stranom u sukobu. To je bio slučaj još u februaru 2022. godine, tako je bilo i prošle godine, tako je i ostalo – dodao je Stoltenberg, prenosi Reuters.
(Vijesti.ba / FENA)
IZVOR