Žena, koja je pronašla kamen od 3,5 kilograma u koritu potoka u Koltiju, selu na jugoistoku ove zemlje, koristila ga je decenijama kao jednostavan graničnik za vrata, a da niko nije shvatio njegovu vrijednost, čak ni kradljivci dragulja koji su upali u njen dom, preneli su lokalni mediji.
Informaciju je potvrdio Danijel Kostače, direktor Pokrajinskog muzeja Buzau, gdje se predmet trenutno čuva.
Izvanredna fosilna smola zapala je za oko rođaku vlasnika kuće, koji je umro dvije godine nakon pada komunističke diktature 1989. Naslijedivši ono što je prvo smatrao samo kamenom, on je pažljivije ispitao komad ćilibara i zaključio da bi to mogao biti poludragi kamen velike vrijednosti. I bio je u pravu. Jedinstveni nalaz je prodao rumunskoj državi, koja je taj komad odmah klasifikovala kao nacionalno blago.
Rumunske vlasti predale su grumen stručnjacima iz Historijskog muzeja u Krakovu (Poljska), koji ima odjeljenje posvećeno proučavanju poludragog kamenja. Poljski stručnjaci odmah su potvrdili autentičnost kamena ćilibara i procijenili da bi mogao biti star između 38,5 i 70 miliona godina.
“Njegovo otkriće predstavlja veliki značaj i na naučnom i na muzejskom nivou”, objašnjava Kostače, koji smatra da je njegova vrijednost neprocenjiva. Stručnjak tvrdi da je to jedan od najvećih komada na svijetu i najveći te vrste.
Članovi porodice vlasnice kuće rekli su da je starica bila žrtva provale u kojoj je ukradeno samo nekoliko komada zlatnog nakita male vrijednosti, dok je grumen ćilibara potpuno ignorisan.
“U svojoj mahnitoj potrazi za dragocjenostima, prevideli su pravo blago koje im je bilo pred očima”, saopštili su rođaci.
Rumunija je među zemljama sa najznačajnijim nalazištima ćilibara, a okrug Buzau je jedno od područja u kojima se ovaj poludragi kamen nalazi u izobilju. Zbog specifičnosti nalazišta u zemlji, geolog Oskar Helm ih je nazvao “rumanit”, poznatiji kao “Buzau ćilibar”, prema World Record Academy, vodećoj svetskoj organizaciji za sertifikaciju.
(Vijesti.ba)