Agencija za zaštitu ličnih podataka u Bosni i Hercegovini zabranila je Uredu za borbu protiv korupcije i upravljanja kvalitetom Kantona Sarajevo da provjeri vjerodostojnost diploma zaposlenika Fonda Kantona Sarajevo za izgradnju stanova Sanele Brković, Nijaza Ćelovića, Murisa Gazdića, Nirmele Dupovac i Senade Milavice.
Prethodno, ova petorka se požalila na kršenje Zakona o zaštiti ličnih podataka, iako su Vlada KS, Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije BiH, kao i Ombudsmeni za ljudska prava u BiH rekli da je revizija diploma u javnom sektoru itekako poželjna, otkriva Žurnal.
Slučaj petoro uposlenika mogao bi da postane redovna praksa zaštite onih koji su eventualno prekršili entitetske i zakone BiH, a obavljaju javne funkcije koje finansiraju građani. Za javnost i javni interes opasna, ali za Agenciju za zaštitu ličnih podataka razlog za sakrivanje je informacija da je otkriveno 1,5 do dva odsto spornih diploma u javnom sektoru od ukupnog broja kontrolisanih. Dobro upućeni izvori Žurnala navode da je u samo jednom kantonalnom komunalnom preduzeću otkriveno čak 16 krivotvorenih srednjoškolskih diploma.
Očito, bivši direktor Agencije Petar Kovačević, kojeg su mediji povezivali sa Miloradom Dodikom i Draganom Čovićem, i njegov nasljednik Dragoljub Reljić, nekadašnji Dodikov savjetnik za ustavno-pravna pitanja, imaju zadatak da spriječe da se kontrola validnosti diploma proširi na kompletnu BiH, jer bi u tom slučaju dobar dio javnog sektora „zakukao“.
Rekli bi zato – gvožđe se kuje dok je vruće pa se krenulo od Fonda KS za izgradnju stanova i kantonalnog Ureda za borbu protiv korupcije.
Fond je na zahtjev Ureda, a prema dokumentaciji koja je u posjedu Žurnala, radi provjere diploma dostavio obrazac sa ličnim podacima 37 uposlenika, među kojima su i podaci pobunjene petorke.
Između ostalog, pobrojana su imena zaposlenih, naziv radnog mjesta, stručna sprema za radno mjesto, nazivi obrazovnih ustanova koje su im izdale diplome, ali Agencija sa Reljićem na čelu navela je da kantonalni Ured „nema valjan pravni osnov za prikupljanje i obradu podataka o diplomama zaposlenih u organima uprave niti je ovlašten da iste dostavlja obrazovnim ustanovama u svrhu utvrđivanja njihove vjerodostojnosti“.
RELJIĆEVO LUTANJE PO NADLEŽNOSTIMA
Reljić je, potpuno izlazeći iz okvira svoje nadležnosti i baveći se poslom tužilaca, nevjerovatno ubjeđenje 7. jula ove godine prenio na papir na koji je udario pečat Agencije:
„Agencija je stava da ovakva aktivnost ne doprinosi borbi protiv korupcije u obrazovnom sistemu, budući da se provjerava datum i broj izdane diplome u određenoj obrazovnoj ustanovi te u slučaju njenog podudaranja izvodi se zaključak da je diploma stečena izvan okvira korupcije. Očigledno je da se na ovaj nečin ne bi mogla otkriti koruptivna djelatnost prilikom izdavanja diplome koja je stečena u kratkom vremenskom periodu za određenu sumu novca, a koja je uredno evidentirana u knjigama evidencije u obrazovnim ustanovama, što potvrđuju javno dostupni primjeri.“
Reljić se uživio u ulogu tužioca i baš mu se dopada današnje pravosuđe pa je nastavio: