Komesar MUP-a USK Mujo Koričić nedavno je za sarajevsko Oslobođenje kazao da je situacija s migrantima u Krajini pod kontrolom, te da je komunikacija i saradnja sa međunarodnom organizacijom IOM na zadovoljavajućem nivou. Međutim, da li je to istina?
Nedavno je u Bihaću zasjedala Operativna grupa za koordiniranje aktivnosti i nadzora nad migrantskom krizom, te donijela jedan od važnijih zaključaka, a koje kako možemo vidjeti posljednjih dana IOM ne želi ili ne može ispuniti. Naime, Operativna grupa traži od IOM-a da, zbog očuvanje zdravstveno-epidemiološke i sigurnosne situacije, uvede kućni red, te osobama smještenim u prihvatnim centrima odredi vrijeme kretanja po gradu Bihaću u periodu od 08:00-10:00 i 16:00-18:00.
Međutim, IOM ignoriše zaključke, kako Operativne grupe, tako i MUP-a, te Vlade USK. Svjedoci smo posljednjih dana da je ponovo povećan broj migranata na području grada Bihaća, ponajviše u centru grada, a rijetkost je vidjeti policajca na ovom području.
U posljednjih nekoliko godina, MUP USK je u stalni radni odnos primio oko 150 novih policajaca. Naime, radi se o policajcima koji nakon obuke od osam mjeseci, od toga pet mjeseci teorijske i tri mjeseca praktične obuke na akademiji u Sarajevu, vrate u Krajinu i zasnuju radni odnos u MUP-u USK. Podsjećamo, iste te policajce ne plaćaju ni komesar, ni premijer, ni ministar, nego građani grada Bihaća i ostatka Krajine kroz razne namete. Unatoč tome, komesar tvrdi da je Uprava policije iscrpila sve svoje resurse. O kakvim resursima priča komesar kada Uprava policije nije u stanju da angažuje nekoliko policajaca na području grada Bihaća, tačnije u centru grada, a kamoli da stavi pod kontrolu prihvatni centar “BIRA”?
Zadatak policije USK nije da rješava krizu, to je zadatak države, nego da zaštiti građane USK. Da li se građani Bihaća osjećaju sigurni dok se gradom šeću pijani migranti bez dokumenata, uriniraju iza svakog ugla, prose na svakom koraku, dok pripadnika policije nema ni na vidiku? Ostavljamo građanima da odgovore na ovo pitanje.