Njih dvojica su osumnjičeni da su uznemiravali 101 žrtvu pozivajući nadležne organe kojima su prijavljivali da se na adresama žrtava događaju ubistva, otmice, da je postavljen eksploziv i slično.
“Radovanoviću i Sabi se stavlja na teret da su, zajedno sa saučesnicima, uznemiravali ukupno 101 žrtvu, uključujući i 61 američkog zvaničnika”, saopšteno je na sajtu Ministarstva pravde SAD.
Na teret im se stavlja da su žrtve izlagali policijskim intervencijama, što je praksa koja se zove “svating” u SAD, te da su ih izlagali lažnim dojavama o bombama.
Njihove mete, koje nisu identifikovane po imenu, bili su članovi američkog Kongresa, visoki zvaničnici federalnih agencija za sprovođenje zakona, državni zvaničnici, kao i, među 40 privatnih lica, predstavnici vjerskih institucija, prenosi Nova.
Čini se da kampanja nije slijedila neku posebnu ideološku liniju.
“Nismo ni u jednom taboru”, rekao je Sabo Radovanoviću u decembru 2023. godine da bi mu objasnio potrebu da se “svating” usmjeri na obje strane, navodi se u optužnici, koja je tek sada otpečaćena.
Američki mediji pominju da se radi o osobama uključenim u krivični postupak protiv bivšeg republikanskog predsjednika Donalda Trampa, poput sudije Tanje Čutkan i specijalnog tužioca Džeka Smita.
Pozivi vlastima uključivali su lažne izvještaje o ubistvu ili pripremi samoubistva u kući žrtve, ili o uzimanju talaca, uključujući djecu.
Pored emotivnih patnji koje su pretrpjele žrtve, ove prijetnje izazvale su saobraćajnu nesreću tokom jedne policijske intervencije, dovele su do ometanja vjerskih službi i zatvaranja ulica.
“‘Svating’ nije bezazlena šala, on ugrožava stvarne ljude, rasipa dragocjene policijske resurse i nanosi veliku emocionalnu trauma”, naveo je savezni tužilac Metju Grejvs u saopštenju.
Dodao je da će “upotrijebiti sva sredstva koja su im na raspolaganju da pronađu počinioce i pozovu ih na odgovornost, gdje god da se nalaze.”
Met Mekul, specijalni agent Tajne službe zadužen za terensku kancelariju u Vašingtonu, rekao je da su osumnjičeni “ostavili trag žrtava širom Sjedinjenih Država, zloupotrebljavajući kritične resurse za sprovođenje zakona da bi terorisali izabrane zvaničnike, javne ličnosti i građane”.
U optužnici je naveden i spisak lažnih prijetnji.
Kako se navodi, 17. januara 2021. Sabo je, navodno, pozvao liniju za krizne situacije kako bi prenio prijetnje da će detonirati eksploziv na Kapitolu i ubiti tadašnjeg izabranog predsjednika Bidena.
Godinu dana kasnije, 6. januara 2022, Sabo je, navodno, objavio prijetnju javnom internet forumu prijeteći da će počiniti masovno ubistvo i detonirati eksploziv na Kapitolu.
Radovanović je 25. decembra 2023, navodno, pozvao vladinu agenciju da lažno prijavi ubistvo i skoro samoubistvo u kući jednog člana Predstavničkog doma.
Istog dana takođe je prijavio navodno ubistvo i otmicu u kući jednog senatora. Dva dana kasnije je prijavio navodno ubistvo i otmicu u kući šefa savezne agencije za sprovođenje zakona, prenosi Telegraf.
“Svating” se kao izraz pojavljuje među ljubiteljima online igara, a ime je dobio po jedinicama za hitne intervencije američke policije, takozvanim S.W.A.T. timovima.
Američki istražni organi, koji su objavili Radovanovićevu fotografiju i podatke, naveli su i da je on bio dio grupe koja je vršila ove prevare i da se sumnja da postoje saučesnici koji još nisu identifikovani.
(Vijesti.ba)
IZVOR