Cohen je izjavio za izraelsku javnu radioteleviziju Kan da je Netanyahu tražio od njega da prisluškuje ministre i visokopozicionirane oficire koji su učestvovali u važnom sigurnosnom događaju kako bi osigurao da ne procure informacije, ne navodeći detalje o spomenutom događaju.
Dodao je da mu je Netanyahu rekao: “Ti to nazivaš prisluškivanjem, a ja kažem da upotrijebiš alate, tako da svako ko je dio tajne bude nadziran od Shin Beta”.
Dodao je da se premijer ”bojao” da bi ”osjetljivo pitanje” o kojem se raspravljalo na sastanku moglo procuriti u javnost, stoga me zamolio da upotrijebim svoje alate i pratim svakoga ko je dio te tajne. “Ako neko to otkrije, mi ćemo se pozabaviti time”, prisjetio se Cohen riječi koje mu je premijer tada rekao.
Na pitanje je li od njega zatraženo prisluškivanje telefonskih razgovora, rekao je: ”između ostalog”.
Cohen ističe da je ovaj slučaj jedan od primjera koraka koje Netanyahu može poduzeti u slučaju krize u Izraelu. Ako bi grupa ljudi htjela pokrenuti demonstracije, mogao bi otići do šefa Shin Beta i zamoliti ga da aktivira alate s kojima raspolaže njegova agencija.
Cohen je istaknuo da će zbog sudskog postupka koji se trenutno vodi protiv Netanyahua vjerovatno doći do sistematskog uništavanja najvažnijih državnih institucija u zemlji.
Netanyahu se suočava s optužbama za korupciju, a sljedeće sedmice bi se trebao pojaviti pred sudom kako bi se branio od nekoliko optužbi, između ostalog za mito, prevaru i zloupotrebu povjerenja.
Izraelsku javna radiotelevizija Kan prenijela je saopćenje Netanyahuovog ureda u kojem se navodi da Yoram Cohen, koji je duboko involviran u političku kampanju, pokušava stvoriti još jedan izmišljeni slučaj, te kako je premijer nastojao zaštititi bitnu državnu tajnu, prihvatio je preporuku pravnih institucija, slijedio je zakon i nije povrijedio ničija prava.
Netanyahuov ured je dodao: ”Suprotno izjavama Cohena, stvarna prijetnja demokratiji u Izraelu ne dolazi od izabranih dužnosnika, već od dužnosnika u tijelima za provođenje zakona koji odbijaju prihvatiti volju birača i pokušavaju izvesti državni udar u državi kroz neobuzdane političke istrage koje nisu prihvatljive ni u jednoj demokratiji”.
Cohen je bio na čelu Shin Beta (izraelske unutrašnje obavještajne službe) u periodu od 2011. do 2016. godine.
Cohenove izjave dolaze u trenutku kada se Netanyahuova vlada suočava s pritiscima zbog skandala curenja povjerljivih informacija s namjerom nanošenja štete državnoj sigurnosti te krađe podataka od strane povjerenika u korist stranih medija, kao i curenja osjetljivih informacija koje se odnose na sigurnosnu agenciju, pišu izraelski mediji.
Opozicija optužuje Netanyahua da stoji iza curenja dokumenata kako bi ublažio pritisak na svoju vladu i izbjegao odgovornost za opstruiranje napora da se postigne sporazum o razmjeni zarobljenika s Hamasom.
Tel Aviv u svojim zatvorima drži najmanje 9.500 Palestinaca, a procjenjuje se da se u Gazi nalazi 101 izraelski zatvorenik, dok je Hamas objavio da su deseci njih ubijeni u nasumičnim izraelskim zračnim napadima.
Od 7. oktobra 2023. godine Izrael vodi genocidni rat protiv Gaze uz podršku Sjedinjenih Američkih Država, koji je ostavio za sobom više od 150.000 ubijenih i ranjenih Palestinaca, većinom žena i djece, dok se više od 10.000 osoba vodi kao nestalo. Rat je doveo i do ogromnog razaranja i gladi koja je odnijela živote desetaka djece i starijih osoba, u jednoj od najgorih humanitarnih katastrofa na svijetu.
(Vijesti.ba)