Kao prva zemlja na svijetu, Salvador je uveo bitcoin kao službeno sredstvo plaćanja.
Od izbora Donalda Trumpa za predsjednika SAD-a kriptovalute su doživjele procvat.
Šta to znači za srednjoameričku državu?
“Rekao sam vam”, trijumfalno je na mreži X objavio salvadorski predsjednik Nayib Bukele. On od 2021. ulaže državni novac u bitcoin. Zahvaljujući nedavnom porastu vrijednosti bitcoina, imovina Salvadora povećala se za više od 100 miliona dolara u sedam dana. Budući predsjednik SAD-a Donald Trump, koji je nekad bio kritičan prema kriptovalutama, tokom predizborne kampanje je promijenio mišljenje i obećao da će SAD učiniti svjetskim kripto-centrom, piše Deutsche Welle.
I told you so.
— Nayib Bukele (@nayibbukele) November 11, 2024
To je odmah utjecalo na rast vrijednosti, posebno na “vodeću valutu” bitcoin. Rafael Lemus, ekonomist sa Univerziteta UCA u San Salvadoru, ipak je oprezan. “Neko ko je ulagao privatna ili državna sredstva mogao je ostvariti dobit ako je kupovao ispod trenutne tržišne cijene i ako vrijednost bitcoina raste,” izjavio je Lemus za CNN. “No dok ne dođe do prodaje bitcoina, to je samo potencijalna dobit.”
El Salvador bought today 80 #BTC at $19,000 each!#Bitcoin is the future!
Thank you for selling cheap pic.twitter.com/ZHwr0Ln1Ze
— Nayib Bukele (@nayibbukele) July 1, 2022
Predsjednik Bukele još nije prodao bitcoine, zato nije bilo ni gubitaka ni dobiti, kaže i salvadorska ekonomistica Tatiana Marroquín. “Ali radi se o javnom novcu koji nije bio uložen u neke druge stvari. Ako napravimo analizu troškova i koristi, to je jednostavno teret za državni budžet”, kritikuje ona.
“Ako je predsjednik dosad uložio 100 miliona dolara u bitcoin, taj novac nije bio dostupan pa smo morali plaćati visoke kamate za druge kredite da bismo, primjera radi, isplatili plaće.”
Marroquín dodaje: “Da bismo ulagali u bitcoin moramo posuđivati novac za druge troškove. Salvador nema novca viška, nama nedostaje novac. Ne možemo si priuštiti gubitak nijednog dolara.”
Nedostaje i transparentnosti. Ulaganja autoritarnog predsjednika mogu se pratiti samo putem njegovih objava na X-u. Oko 250 miliona dolara javnog novca predsjednik Salvadora uložio je kako bi promovisao korištenje bitcoina. To uključuje razvoj bitcoin aplikacije Chivo Wallet, vaučere od 30 dolara za svakog građanina kao poticaj za korištenje te postavljanje brojnih bankomata širom zemlje.
Apsolutni gubitak, kaže ekonomistica Marroquín, jer se kriptovaluta ne koristi. Uprkos vladinoj promociji bitcoina, u oktobru je samo 7.5 posto građana izjavilo da ga koristi za transakcije, dok ga u svakodnevnom životu koristi samo tri posto.
No otkad je Salvador krajem 2021. prihvatio kriptovalutu kao službeno sredstvo plaćanja, prihod u turističkom sektoru povećao se za oko 30 posto. Sve više bitcoin entuzijasta dolazi u ovu malu srednjoameričku državu kako bi vidjeli kako to funkcionira. Neki stanovnici Salvadora žale što nisu investirali kad su cijene bitcoina bile niske. Mnogi bi sada bili bogatiji.
Ali ostaje upitno hoće li dobit države od bitcoina zaista koristiti građanima Salvadora. U toj srednjoameričkoj zemlji oko 48 posto stanovništva živi ispod granice siromaštva – gotovo polovica od oko 6.5 miliona stanovnika živi u teškim uslovima.
Bukele nije predstavio održivi plan za smanjenje siromaštva ni u svom drugom mandatu.
Siromaštvo se čak povećalo, kaže ekonomistica Marroquín. “To pokazuju podaci CEPAL-a i Svjetske banke. Salvador se nije oporavio od pandemije. Potencijalna dobit od bitcoina neće pomoći ljudima u Salvadoru.”
(Vijesti.ba)
IZVOR