Kada postoje vjerodostojne informacije da su oni koji obavljaju javne funkcije bili umiješani u značajnu korupciju, te osobe i članovi njihovih najužih porodica ne ispunjavaju uslove za ulazak u Sjedinjene Države.
Objavljeno je ovo večeras na društvenim mrežama Ambadade SAD u BiH.
– Sjedinjene Države će i dalje smatrati odgovornim one koji pokušavaju potkopati BiH i njene institucije korupcijom ili destabilizirajućim aktivnostima, navode iz Ambasade.
Na stranicama State depertmenta objavljeno je – Korištenje alata za promoviranje odgovornosti i borbu protiv globalne korupcije
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije i otvaranja Konferencije država članica Konvencije UN-a protiv korupcije, Sjedinjene Države poduzimaju sljedeće radnje kako bi promovirale odgovornost za korumpirane aktere širom svijeta. State department imenuje preko 30 pojedinaca u skladu sa Odeljkom 7031(c) Zakona o izdvajanjima za State department, inostrane operacije i srodne programe, 2023. (Div. K, P.L. 117-328), kao što je preneto kontinuiranim izdvajanjima Zakon, 2024 (Div. A, P.L. 118-15).
Odjeljak 7031(c) predviđa da u slučajevima kada postoje vjerodostojne informacije da su službenici stranih vlada bili umiješani u značajnu korupciju ili grubo kršenje ljudskih prava, te osobe i članovi njihovih užih porodica općenito nemaju pravo na ulazak u Sjedinjene Države i mora biti javno ili privatno određeno.
Dio se odnosi na osobe iz Bosne i Hercegovine
Diana Kajmaković, bivša državna tužiteljica u Bosni i Hercegovini
U skladu sa članom 7031(c), State department javno imenuje Kajmakovićevu zbog njenog učešća u značajnoj korupciji. Kao podrška trgovcima narkoticima i drugim kriminalcima, Kajmaković je pomagala u skrivanju dokaza, sprečavanju krivičnog gonjenja i na drugi način pomagala kriminalne aktivnosti u zamjenu za ličnu korist. Također je pokušala blokirati istragu o svojim očiglednim kriminalnim vezama, uključujući Osmana Mehmedagića. Ranije je Kajmaković odredilo Ministarstvo trezora na osnovu Izvršnog naloga (E.O.) 14033 zbog odgovornosti ili saučesništva u korupciji ili podrivanja demokratskih procesa ili institucija na Zapadnom Balkanu.
Osman “Osmica” Mehmedagić, bivši generalni direktor Obavještajno-sigurnosne agencije BiH
U skladu sa članom 7031(c), State department javno imenuje Mehmedagića za njegovu umiješanost u značajnu korupciju. Mehmedagić je sarađivao sa kriminalnim mrežama i zloupotrebljavao javni položaj da bi se obogatio. U okviru ove akcije određena je i njegova supruga Amela Mehmedagić Šehović. Ranije je Ministarstvo trezora imenovalo Mehmedagića na osnovu E.O. 14033 za saučesništvo u korupciji u vezi sa zapadnim Balkanom, ili direktno ili indirektno uključeno u korupciju, uključujući korupciju od strane, u ime ili na drugi način povezanu s vladom na zapadnom Balkanu, ili sadašnjeg ili bivšeg vladinog službenika na bilo kojem nivou vlasti na Zapadnom Balkanu, kao što je pronevjera javne imovine, eksproprijacija privatne imovine za ličnu dobit ili političke svrhe, ili podmićivanje.
Uz to su iz Ambasade u BIH podijelili izjavu državnog sekretara Antony Blinkena, koju prenosimo u nastavku:
– Sjedinjene Države poduzimaju niz akcija danas, na Međunarodni dan borbe protiv korupcije, kako bi promovirale odgovornost za one koji se bave korupcijom širom svijeta. Predsjednik Biden potpisao je predsjedničku proklamaciju za proširenje ovlasti State Departmenta za ograničavanje viznog režima kako bi oni koji sudjeluju u korupciji i članovi njihovih porodica mogli biti podvrgnuti viznim ograničenjima, jačajući našu sposobnost da uskratimo sigurno utočište onima koji omogućavaju korupciju u javnosti. U skladu sa važećim zakonom, označavam preko 30 pojedinaca, uključujući sadašnje i bivše strane zvaničnike i članove uže porodice, kao generalno nepodobne za ulazak u Sjedinjene Države zbog njihove umiješanosti u značajnu korupciju. Ove akcije su dopunjene i pojačane imenovanjima Ministarstva trezora.
Ove akcije su dopunjene i pojačane imenovanjima Ministarstva financija u okviru Globalnog programa sankcija Magnitsky za dva bivša vladina zvaničnika Islamske Republike Afganistan i 44 pridružena entiteta za umiješanost u transnacionalnu korupciju. Sjedinjene Države također poduzimaju korake da uvedu brojna pojedinačna vizna ograničenja i finansijske sankcije. Zajedno, ove akcije jačaju naše sveobuhvatne napore da promovišemo odgovornost za korumpirane aktere i odvraćamo od buduće korupcije.
Današnje akcije usmjerene su na korumpirane aktere širom svijeta koji su zloupotrebili svoju javnu funkciju za ličnu korist. Kroz niz alata za promicanje odgovornosti, Sjedinjene Države su odredile više od 200 pojedinaca i entiteta za djela povezana s korupcijom u 2023. Sjedinjene Države će nastaviti koordinirati sa saveznicima i partnerima i koristiti sve dostupne alate za rješavanje korupcije u svim svojim formira i promoviše odgovornost za maligne aktere.
(Vijesti.ba)