Naučnici u SAD-u i Kanadi otkrili su pokazatelje da penzioneri čiji su se roditelji razveli prije više decenija imaju veću vjerovatnost doživjeti moždani udar od vršnjaka čiji su otac i majka ostali zajedno.
“Čak i kada se uzmu u obzir uobičajeni faktori rizika za moždani udar, kao što su pušenje, tjelesna neaktivnost, pretilost, dijabetes, depresija, prihod i obrazovanje, starije osobe čiji su se roditelji razveli dok su bili djeca imale su mnogo veću vjerovatnost da će doživjeti moždani udar nego njihovi vršnjaci čiji roditelji nisu bili razvedeni”, rekao je Philip Baiden s Univerziteta Texas u Arlingtonu.
“Kao dugogodišnji istraživač nepovoljnih iskustava iz djetinjstva i društvenih determinanti zdravlja, vjerujem da ova studija pruža dodatne informacije o dugoročnim efektima traume iz djetinjstva na mozak odrasle osobe”, rekao je Baiden, koji je radio sa znanstvenicima sa Univerziteta Tyndale i Univerziteta u Torontu na odabiru podataka koji pokrivaju 13.000 osoba starijih od 65 godina u SAD-u za rad objavljen u medicinskom časopisu PLOS One.
Ta otkrića zadnja su u nizu koja objašnjavaju kako je zdravo djetinjstvo važno za dobrobit kasnije u životu i slijede radove objavljene prošle godine o tome kako je vjerovatnije da će djeca koja ne spavaju dovoljno postati ovisnici o drogama kada odrastu, te o tome kako “snažne veze” s roditeljima pomažu djeci koju uznemiruju materijali na društvenim medijima, prenosi Index.
Tim pod vodstvom Univerziteta u Oxfordu ove je sedmice objavio rad u časopisu Nature Medicine u kojem objašnjavaju kako okolina i način života, uključujući u djetinjstvu, igraju veću ulogu od genetike u određivanju zdravlja i rizika od rane smrti kako ljudi stare.
“Izloženost u ranom životu posebno je važna jer pokazuje da efekti okoline ubrzavaju starenje u ranoj dobi”, rekla je Cornelia von Duijn s Oxforda.
(Vijesti.ba)