Nova afera trese banjalučku gradsku upravu, jer su iz grada za manje od tri mjeseca prešli sa tužbe na „direktne finansijske sporazume“.
Naime, kako je portal Infoveza objavio, nedavno je gradska uprava najvećeg grada Srpske sprovela, blago rečeno, sumnjivu nabavku računarske opreme, a predstavnik firme „Media market“ d.o.o. iz Banjaluke (lanca trgovina koje se bave prodajom IT opreme) Goran Kos, održao je konferenciju za medije u hotelu Bosna u Banjaluci, na kojoj je detaljnije pojasnio na koji način se, kako je tvrdio, kriminalna javna nabavka sprovela. Suština Kosovog izlaganja ogledala se u tumačenju da je računarska oprema čak nekoliko puta preplaćena.
Iz grada su se tada branili da je strateško opredjeljenje gradske uprave bilo usmjereno na kupovinu kvalitetnije računarske opreme, te da su se morale uzeti u obzir tehničke specifikacija štampača. Iako je gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković odmah najavio tužbe, kako protiv Kosa, tako i protiv portala Infoveza, prema informacijama koje su dostupne, još nikakve tužbe nisu podnesene.
Međutim, ono što je naročito interesantno je činjenica da je Grad Banjaluka 30.8.2021. godine, umjesto tužbe, na adresu Media marketa poslao poziv za dostavljanje ponude u direktnoj nabavci u iznosu od 5.128,20 konvertibilnih maraka. U pozivu se navodi da se traže štampači, toneri i plastične kartice za sistem plaćanja kontrole putem SMS-a. Nabavku je potpisao Draško Kutić, šef odsjeka za javne nabavke grada.
Kako Infoveza nezvanično saznaje iz izvora iz gradske uprave, ovo je trebalo da bude samo prvi u nizu direktnih sporazuma koje je trebalo da se sklope sa Media marketom. Razlog što se išlo sa direktnim sporazumom leži u činjenici da za njega nije potrebno raspisivanje javnog poziva, odnosno tendera, jer je tako predviđeno Zakonom o javnim nabavkama BiH.
Goran Kos je za Infovezu izjavio da ovo tumači kao pokušaj podmićivanja od strane banjalučke gradske uprave i gradonačelnika Draška Stanivukovića. Zauzvrat, kako kaže, on bi trebalo da ćuti na potencijalni kriminal koji se odvija u Banjaluci. Ipak, Kos je juče predao odgovor gradonačelniku i gradskoj upravi.
„Poštovani, šaljemo samo šestocifrene ponude, isključivo unaprijed dogovorene“, napisao je Kos, jer, kako smatra, u Banjaluci se javne nabavke sprovode identično kao i na nivou Republike Srpske i čitave BiH – unaprijed dogovoreno.
„Meni ničiji prljavi novac ne treba, ja nisam političar i nemam nikakav interes osim da ova zemlja funkcioniše po zakonu i da zakon važi isto za sve“, kategoričan je Kos.
Ekonomista Zoran Pavlović za Infovezu pojašnjava da je konkurencija u hardverskom dijelu IT branše toliko prisutna da se može lako ustanoviti gdje se duvaju cijene. Kod štampača i tonera se zna ko su trgovci i dovoljno je uzeti tri ponuđača i uporediti cijene.
„Na raznim nivoima razni ljudi prave lične aranžmane, pa ostaje samo pitanje ko je tačno odgovoran, a to se može utvrditi. Ko god je uzeo pare, a može se reći da je neko u cijeloj priči to uradio, i ako ga neko poslije toga pokriva, to automatski znači da je novac podijeljen“, kazao je Pavlović i dodao da su to najgluplji mogući metodi rada i lda se na to jako užasava.
„Kod nas više niko ne radi na pamet, nego rade na silu“, kratko poručuje Pavlović.