Konferencija je organizirana u cilju aktualiziranja teme izostanka posebne zakonske regulative kojom se uređuje djelatnost posredovanja u prometu nekretnina, naveli su organizatori.
– Federalno ministarstvo trgovine tu ima značajnu ulogu, s obzirom da smo mi zakonski regulator. Zakonom o posredovanju u prometu nepokretnosti i sa svim pravilnicima koje zajedno sa Komorom radimo, nastojimo regulisati to tržište – izjavio je Amir Hasičević, federalni ministar trgovine.
Istakao je da su tri osnovna cilja, a to je da se smanji siva ekonomija i napravi bolja konkurentnost, jer sama konkurentnost treba da obezbijedi i bolje cijene, ali treba napraviti i modernizaciju i bolju kontrolu.
– To su izazovi koji su pred nama. Slažem se da su trenutno previsoke cijene nekretnina, međutim i Ustav FBiH je kompliciran, tako da se to na kantonalne nadležnosti prebacuje. Očito je to pitanje kompleksno ali nismo odustali od ideje da probamo nekako ući više u regulaciju i cijena – kazao je Hasičević.
Istakao je da Vlada radi trenutno preko Ministarstva prostornog uređenja centralni registar sa procijenjenim vrijednostima i veličinama.
– Taj projekt je ogroman i on uz podršku međunarodne zajednice, očekujemo i njegovu implementaciju – kazao je Hasičević.
Dodao je da još jedan veliki problem grunt i katastar, ustvari različitost u evidencijama i ta harmonizacija koja ide presporo, te su potrebna dodatna sredstva.
– I ono što mi nastojimo sada uraditi u ovom procesu kao Federalno ministarstvo trgovine zajedno s Komorom to je digitalizacija i izrada nove strategije razvoja, gdje će biti između ostalog, obuhvaćena i trgovina sa nekim osnovnim ciljevima koje treba postići. Mislim da ćemo ići u cilju razvoja takozvane podsticajne odnosno socijalne gradnje, s obzirom da je mladima ova cijena kvadrata, posebno u Sarajevu ili nekim centrima, skoro pa nedostižna – kazao je ministar Hasičević.
Predsjednik Privredne komore FBiH Marko Šantić istakao je da je je tržište nekretnina u BiH i u regiji posljednjih nekoliko godina je u uzlaznoj putanji.
– Dokle će to trajati ne znamo, to su zakoni tržišta, vidjećemo ponude i potražnje – kazao je Šantić.
On je podsjetio da nastoje smanjiti crno tržište nekretnina te da se regulacijom tržišta, što podrazumijeva i inspekcijski nadzor, treba stvoriti zdrava konkurencija.
– Ova međunarodna konferencija je plod ovog nastojanja kojeg smo dosad radili, da vidimo kako to rade ljudi u regiji, da učimo na njihovim iskustvima, prvenstveno iz Srbije i Hrvatske, koji već 10-12 godina imaju ovaj zakon u primjeni, Hrvatska čak i nešto više. Tako da vidimo gdje su manjkavosti tog zakona, to će biti na prvom i drugom panelu. Radićemo i dio oko sprečavanja pranja novca i zadnji panel završava sa izazovima finansiranja na tržištu nekretnina – naveo je Šantić.
Naglasio je da tržište nekretnina u čitavoj BiH, ne samo u FBiH, još uvijek ima “sivih – crnih zona”.
– Ovih dana potpisujemo i jedan sporazum o saradnji sa inspekcijom, tako da će inspekcija krenuti malo više na teren. Regulirat će tržište, i na taj način će dati jednu zdravu konkukrenciju, legalnu agencijama koje su unutar registra u Ministarstvu trgovine, i smanjiće broj sivih odnosno crnih rupa na tom tržištu – kazao je Šantić.
Konferencija je koncipirana kroz četiri tematska panela od značaja za provedbu Zakona o posredovanju u prometu nekretnina te stvarnih izazova ovog tržišta u regiji.
Sudionici skupa su eminentni regionalni i domaći stručnjaci iz ove oblasti te predstavnici vladinog sektora.
Na konferenciji će biti obrađeni brojni izazovi koji su aktualni na tržištu nekretnina kroz panele: Značaj i provedba zakona o posredovanju u prometu nekretnina; Iskustva u provedbi zakona o posredovanju u prometu nekretninama u zemljama regije; Zakon o sprječavanju pranja novca te Aktuelni financijski izazovi na tržištu nekretnina u Bosni i Hercegovini i regiji.
Konferencija se održava pod pokroviteljstvom Ministarstva razvoja poduzetništva i obrta Federacije BiH. Na konferenciji govore brojni eminentni stručnjaci i eksperti ovoga sektora iz cijele regije.
(Vijesti.ba / FENA)
IZVOR