Crkva je prepoznata kao jedan od najistaknutijih primjera građevina iz rimskog perioda na Bliskom istoku, zahvaljujući svom arhitektonskom stilu i dekoracijama. U srednjem vijeku bila je značajno hodočasničko mjesto za kršćane koji su putovali prema Jeruzalemu mediteranskom rutom. Od 2000. godine nalazi se na Tentativnoj listi UNESCO-ve svjetske baštine. Crkva Svetog Nikole, jedno od najsvetijih mjesta u kršćanskom svijetu, danas dočekuje posjetioce u novom ruhu zahvaljujući restauraciji i uređenju okoliša koje je prošle godine završilo Ministarstvo kulture i turizma Republike Turske.
Vođa iskopavanja docent dr. Ebru Fatma Fındık, s Fakulteta za historiju umjetnosti na Univerzitetu Hatay Mustafa Kemal, vjeruje da su prvi put naišli na sarkofag koji je ostao na originalnoj lokaciji.
– Veoma smo uzbuđeni da smo otkrili sarkofag tako blizu crkve za koju se smatra da sadrži grob Svetog Nikole. Naša najveća nada je pronaći natpis na sarkofagu. To bi nam pomoglo da razjasnimo sadržaj grobnice i utvrdimo tačan period iz kojeg potiče. Sretni smo što radimo na iskopavanju i restauraciji ovog područja i doprinesimo turizmu naše zemlje – kazala je.
Iskopavanja se rade uz podršku Ministarstva kulture i turizma Turske u sklopu projekta ‘Nasljeđe za budućnost’.
Sveti Nikola, poznat i kao Djed Mraz, rođen je u 4. stoljeću kao sin bogatog trgovca pšenicom u važnom likijskom gradu Patara. Pod imenom Nikolaos, godinama je služio kao biskup Mire, glavnog grada Likije, posvećujući svoj život dobročinstvu i pomaganju siromašnima. U tajnosti je ostavljao poklone na prozorima i dimnjacima, čime je postao zaštitnik djece, trgovaca i pomoraca.
Antički grad Mira, čiji se ostaci nalaze u regiji Demre, bio je u svoje vrijeme drugo najveće biskupsko središte Anadolije. Sveti Nikola – “Svetac čuda” – kao biskup Mire stekao je ljubav naroda svojim dobrim djelima. Njegova smrt 6. decembra 365. godine u crkvi u kojoj je služio donijela je žalost cijeloj regiji.
Kako bi se odala počast ovom plemenitom čovjeku, u drevnom gradu podignuti su mauzolej i bazilika. Zidovi bazilike, oslikani prizorima čuda pripisanih Svetom Nikoli, pretrpjeli su velika oštećenja tokom zemljotresa i napada, no u 9. stoljeću bazilika je obnovljena u obliku crkve s kupolom, saopćila je Agencija Arterija.
(Vijesti.ba / FENA)