Zavod za javno zdravstvo FBiH objavio je preporuke za stanovnike poplavljenih područja koje se odnose na korištenje vode, hrane, lične higijene i kao i druge preporuke koje se odnose na trenutnu situaciju u ovim područjima.
Također, Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine izrazio je iskrenu sućut porodicama stradalih u poplavama i odronima koji su tokom protekle noći pogodili BiH.
Preporuke za vode:
– Zbog opasnosti od zaraznih bolesti isključivo koristite vodu za piće iz kontroliranog javnog vodoopskrbnog sistema ili originalnu flaširanu vodu.
– Zbog mogućnosti onečišćenja, NE konzumirajte vodu iz vlastitih lokalnih vodoopskrbnih objekata (bunara) sve dok se poplavna voda ne povuče i ne provedu mjere dezinfekcije istih.
– Lokalna samouprava i komunalna preduzeća su nadležna za uspostavljanje alternativne vodoopskrbe (autocisterna ili flaširana voda), a provođenje nadzora nad istom je u nadležnosti sanitarne inspekcije i zavoda za javno zdravstvo.
– Zbog mogućeg prodiranja onečišćenih voda u oštećene vodovodne instalacije, izvorišta i bunarske vode, prije upotrebe za pripremu hrane ili pića, vodu je potrebno obavezno prokuhati.
– Prokuhana voda se koristi za piće, pranje ruku i održavanje osobne higijene, pripremanje hrane, pranje voća i povrća.
Preporuke za hranu:
– Hranu koja je došla u direktan kontakt sa poplavnom vodom, kao i svu kvarljivu hranu koja je stajala duže od 4 sata van frižidera baciti! Voće i povrće sa naplavnih područja ne jesti!
– Sav pribor za jelo i kuhanje, radne površine potrebno je temeljito oprati deterdžentom i toplom vodom.
Preporuke za ličnu higijenu:
– Perite ruke uz upotrebu sapuna, posebno nakon čišćenja naplavnog otpada i nakon rukovanja artiklima koji su došli u kontakt sa naplavnom ili kanalizacijskom vodom, prije i poslije jela i prije poslije upotrebe toaleta.
– Pobrinite se da djeca redovno i pravilno peru ruke.
– Ako voda nije prokuhana ili dezinficirana, ne smije se upotrebljavati ni za pranje suđa, zuba, lica, ruku, pranje i pripremu namirnica i pravljenje leda.
Preporuke za objekte koji su bili pod vodom:
– Očistite i dezinficirajte svaki predmet koji je bio u dodiru sa poplavom. Zagađene predmete i materijale, koji se ne mogu očistiti i dezinficirati, potrebno je baciti.
– Držite se što dalje od oborenih električnih vodova, a njihovu lokaciju prijavite elektrodistribuciji.
– Prijavite eventualna oštećenja plinovoda i plinskih uređaja i ne koristiti ih dok se ne poprave.
– Tražite od komunalnih preduzeća usluge čišćenja oštećenih septičkih jama i ispiranje kanalizacijskog sistema.
– Zbog mogućnosti miješanja sa kanalizacijskom vodom obavezno je čišćenje (vrućom vodom i deterdžentom, uz obavezno korištenje gumenih rukavica) i dezinficiranje zidova i podova prostorija u koje je dospjela voda za vrijeme poplave.
Preporuke za sanitaciju uginulih životinja:
– Na kontaminiranim terenima kao što su stočne pijace, farme, štale privatnih domaćinstava, uključujući i transportna sredstava za prikupljanje uginulih životinja, posebno je važno provođenje sanitarno-higijenskih, sanitarno-tehničkih i drugih mjera. Sama sanacija podrazumijeva tretman dezinfekcionim sredstvima lokacija sa kojih su uklonjeni leševi uginulih životinja i prostora na kojima je došlo do izlivanja kanalizacije. Uklanjanje uginulih životinja provodi se u dogovoru s ovlaštenim veterinarskim inspekcijskim službama.
Preporuke u slučaju pojave simptoma zaraznih oboljenja:
– Simptomi zaraznih oboljenja su: povišena tjelesna temperature, slabost i malaksalost, bolovi u trbuhu, nadutost, proliv, osip, povraćanje, taman urin te žutilo bjeloočnica u slučaju žutice.
– U slučaju pojave simptoma obavezno se javiti ljekaru.
– Otvorene rane se moraju očistiti i zaštititi flasterom ili zavojem, kako bi se spriječila infekcija.
Poštujte preporuke lokalnih vlasti!
(Vijesti.ba)
IZVOR