U govoru koji dolazi nakon komentara novoizabranog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa koji je izrazio želju za američkim “vlasništvom i kontrolom” nad Grenlandom, Egede je izrazio želju za jačanjem saradnje Grenlanda s drugim zemljama.
“Vrijeme je da sami napravimo korak i oblikujemo svoju budućnost, uključujući i to s kim ćemo blisko sarađivati i ko će biti naši trgovinski partneri“, rekao je.
Pokret za nezavisnost posljednjih godina dobija na snazi dijelom zbog otkrića o zloupotrebama danskih vlasti tokom 20. stoljeća, uključujući kampanju prisilne kontrole rađanja pokrenutu 1960-ih.
Grenland je bio danska kolonija do 1953. godine, ali je sada samoupravna teritorija Danske, a 2009. godine stekao je pravo na proglašenje nezavisnosti putem glasanja. Grenlandska vlada predstavila je 2023. godine prvi nacrt ustava.
“Historija i trenutni uslovi pokazali su da naša saradnja s Kraljevinom Danskom nije uspjela stvoriti punu jednakost“, rekao je Egede.
“Vrijeme je da naša zemlja napravi sljedeći korak. Kao i druge zemlje u svijetu, moramo raditi na uklanjanju prepreka saradnji – koje možemo opisati kao lance kolonijalizma – i krenuti naprijed“, dodao je.
Naglasio je da odluku o nezavisnosti treba donijeti narod Grenlanda, ali nije naveo kada bi se glasanje moglo održati.
Iako većina od 57.000 stanovnika Grenlanda podržava nezavisnost, postoje podjele oko vremena i potencijalnog utjecaja na životni standard.
Vlada Grenlanda dva puta je odbila ponude Trumpa za kupovinu ostrva, 2019. i prošle godine, pri čemu je Egede izjavio: “Grenland je naš. Nismo na prodaju i nikada nećemo biti na prodaju“.
U govoru nisu spomenuti Trump ni Sjedinjene Američke Države. Glavni grad Grenlanda, Nuuk, bliži je New Yorku nego danskoj prijestolnici Kopenhagenu.
Unatoč bogatstvu mineralnih, naftnih i prirodnih resursa, ekonomija Grenlanda ostaje krhka, oslanjajući se uglavnom na ribarstvo i godišnje subvencije iz Danske.
Grenland treba održati parlamentarne izbore prije 6. aprila.
(Vijesti.ba)