Vlada HNK-a na hitnoj telefonskoj sjednici krajem prošle godine dodijelila je koncesiju na Kruševu kod Mostara preduzeću iz Prozor-Rame, da bi mu ubrzo Grad Mostar izdao dozvole za gradnju na 80 duluma mimo vlastitih regulacijskih planova i propisa, piše Hercegovina.info.
Sve se to odigralo sedam dana prije dolaska novog gradonačelnika.
Kako smo se uvjerili na licu mjesta dozvole za građenje fotonaponske elektrane izdane su preduzeću Energi-Europa sa sjedištem u Prozor-Rami, na 80 duluma zemljišta na Čulama, koje se u katastru vodi na Šumama Herceg-Bosne, poduzeću koje je završilo u stečaju.
Datum izdavanja dozvola je 15. februar 2021., što bi bilo sedam dana prije nego li je na novo radno mjesto došao Mario Kordić.
Načelnica Odjela za urbanizam i građenje Grada Mostara Marina Deronjić uvjerava nas da ona te dozvole nije ni vidjela, i da ne zna ko ih je potpisao.
„Navedeni predmeti nisu dostavljani u ured načelnice, ni prije ni poslije potpisivanja, tako da nemam saznanja tko je potpisao iste. Međutim, prema službeno dostavljenom mišljenju Pravobraniteljstva Bosne i Hercegovine, dostavljenom na zahtjev Gradu Mostaru, s obzirom na to da se ne radi o promjeni vlasništva, nego o koncesiji za fotonaponske elektrane (solarne elektrane), koje su planirane u Prostornom planu Grada Mostara, mogu se izdati potrebna odobrenja“, izjavila je Deronjić.
Ipak, u izjavi koju je dala za Hercegovina.info krije se i kvaka cijele priče. U Prostornom planu Grada Mostara iz 2012. na ovom mjestu nisu planirane solarne elektrane, a jasno je označeno gdje jesu. Uprkos tome, zemljište je isparcelizirano, a nedozvoljene dozvole izdane.
“Kada je u pitanju solarna energija, imamo dosta zahtjeva koji pristižu svakodnevno. Ono što predstavlja mogući problem su regulacijski planovi gdje se takvi objekti mogu graditi. Ne mogu se baš paneli stavljati svugdje, ali je moj koncept i ideja da sutra svaki krov ima solarne panele”, rekao je uopćeno o gradnji solara Mario Kordić, gradonačelnik Mostara za državne medije. Njegov prethodnik očito nije imao problema s protupropisnom i protuplanskom izgradnjom. Upitana tko je potpisao dozvole za solare na Čulama Deronjić kaže da ne zna.
“Nisam imala uvid u spis, a potpisani akti nisu arhivirani, tako da za sada, dok se ne formira arhiv, nemam informaciju”, ustvrdila je Deronjić.
Pitali smo i državnog pravobranitelja vezano za raspolaganje državnom imovinom.