Odbor za svjetsku baštinu UNESCO-a u julu je donio odluku kojom je prašuma Јanj kod Šipova proglašena prirodnim dobrom od svjetskog značaja u okviru proširenja lokaliteta svjetske baštine UNESCO-a.
Uvrštavanjem prašume Јanj na UNESCO Listu svjetske baštine upisano je prvo prirodno dobro iz Bosne i Hercegovine na tu prestižnu Listu. Prašuma Јanj je strogi prirodni rezervat, površine od 295 hektara, od kojih je izdvojeno 58 hektara u kojima je zabranjeno iskorištavanje šume i bilo kakva ljudska djelatnost.
Prirodno dobro od svjetskog značaja “Iskonske bukove šume Karpata i drugih regiona Evrope” prošireno je s lokalitetima iz još šest država potpisnica UNESCO Konvencije o zaštiti prirodne i kulturne baštine i to iz Češke, Francuske, Sjeverne Makedonije, Poljske, Švicarske i Bosne i Hercegovine. Među 15 novih zaštićenih područja u okviru te serijske nominacije nalazi se i prašuma Janj kod Šipova.
Šef Ureda UNESCO-a u BiH Siniša Šešum u izjavi za Fenu kaže da je upis prašume Janj, kao dodatnog elementa serijskog dobra svjetske baštine “Iskonske bukove šume Karpata i drugih regiona Evrope” od izuzetnog značaja za Bosnu i Hercegovinu, jer je to prvi lokalitet prirodne baštine koji je upisan na Listu svjetske baštine UNESCO-a.
– Svako područje Svjetske baštine predstavlja značajan razvojni potencijal, i ne isključivo sa stanovišta turizma. Ono što je važno imati na umu je da niti u jednom trenutku jedinstvene univerzalne vrijednosti zbog kojih je Janj upisan na ovu prestižnu listu ne smiju biti ugožene, a naročito kroz korištenje lokaliteta u razvojne svrhe – podvukao je Šešum.
On ističe da je upis određenog područja na Listu svjetske baštine UNESCO-a trenutak od kada Bosna i Hercegovina mora početi ispunjavati sve obaveze koje je preuzela nominacijom.
– Ovo se posebno odnosi na striktno pridržavanje svih odredbi Konvencije o zaštiti svjetske kulturne i prirodne baštine iz 1972. godine, kao i Operativnih smjernica za njenu implementaciju. Važno je da se aktivno implementiraju sve odredbe Plana upravljanja za dobro svjetske baštine i da nadležne institucije učine sve kako bi se zaštitile jedinstvene univerzalne vrijednosti, zbog kojih je dobro upisano na Listu – podvukao je u izjavi za Fenu šef Ureda UNESCO-a u BiH Siniša Šešum.
Govoreći o nominaciji pećine Vjetrenica, te mogućnosti kandidovanja prašume Perućica za upis na UNESCO-ovu listu, Šešum naglašava da je priprema nominacije Vjetrenice, odnosno dorada nominacije, u finalnoj fazi.
– Za očekivati je da Bosna i Hercegovina dostavi nominaciju UNESCO Centru za svjetsku baštinu do 1. februara 2022. godine. Što se tiče eventualne nominacije Perućice, oduku njenom o iniciranju trebaju donijeti nadležne vlasti u Bosni i Hercegovini. Prvi korak je napravljen 2017. godine upisom Perućice na Tentativnu listu i na ovaj način je otvorena mogućnost za proces nominacije – pojasnio je on.
Zaslužni za to što se prašuma Janj našla na Listi svjetske baštine UNESCO-a, između ostalih, zasigurno su i zaposleni u Šumskom gazdinstvu “Gorica” Šipovo, odnosno “Šumama Republike Srpske” te profesor Jugoslav Brujić sa Šumarskog fakulteta u Banja Luci koji je prihvatio izradu Nominacionog dokumenta, a ostali članovi ekspertskog tima su pružali stručnu pomoć u toku izrade.
Inženjerka šumarstva Rosa Rakita, šefica radne jedinice za brigu o prašumi Janj u sklopu Šumskog gazdinstva “Gorica” Šipovo, ističe u izjavi za Fenu da je odlukom Vlade Republike Srpske o zaštiti Strogog prirodnog rezervata “Prašuma Janj” to prirodno dobro na teritoriji opštine Šipovo zaštićeno najvišom kategorijom Ia, prema klasifikaciji Međunarodne unije (IUCN).
– Znači, cijela površina rezervata je zaštićena Ia kategorijom. Prema IUCN kategorizaciji – Ia kategorija predstavlja strogi prirodni rezervat, obuhvata strogo zaštićeno područje izdvojeno zbog zaštite biološke raznovrsnosti, gdje je posjećivanje i korištenje prostora strogo kontrolisano i ograničeno. To podrazumijeva da je strogo zabranjeno branje i uništavanje biljaka, ubijanje, hvatanje i uznemiravanje životinja i bilo kakav oblik privrednog korištenja – pojašnjava Rakita.