Tužilaštvo BiH je u obrazloženju žalbe na oslobađajuću presudu Marku Pandži i Nerminu Aleševiću zatražilo njeno ukidanje i da se predmet vrati na ponovno suđenje, dok je Odbrana Aleševića predložila da se žalba odbije kao neosnovana.
Tužiteljica Merisa Nurkić je na današnjem ročištu kazala da je u presudi Suda BiH navedeno da je Tužilaštvo poticalo svjedoke, ali da nije objašnjeno na koji način, prenosi BIRN.
“Nigdje nije navedeno ovo poticanje, mada mislim da poticanja nije ni bilo”, rekla je Nurkić.
Ona je naglasila kako je Tužilaštvo upozoravalo Nermina Aleševića da ne daje odgovore koji bi ga mogli ugroziti. Dodala je da je Alešević sam pričao i da je nastavio pričati nakon što je saslušanje bilo gotovo, ali da je kamera snimila i taj dio, međutim Tužilaštvo je pristupilo tome tek nakon što je sudija uradio transkript.
Nurkić je kazala da, što se tiče snimka, Tužilaštvo nije odmah moglo znati da se na videu nalazi Alešević.
“Vidi se na videu da jedna osoba daje novac drugoj osobi, međutim to se moralo ispitati”, rekla je Nurkić.
Ona je kazala da se u presudi navodi da Tužilaštvo nije moglo saznati sve informacije od medija, već iz iskaza. Istakla je da Sud tvrdi da je Tužilaštvo dokaze pribavilo zakonito, međutim da nije zakonito njihovo korištenje.
“Nijedan od svjedoka nije rekao da je snimak nastao protiv njihove volje”, kazala je Nurkić, dodavši da je snimanje izvršeno na javnom mjestu.
Tužiteljica je rekla kako smatra da postoji javni interes, te da nije bitno koliko je snimak stajao kod snimatelja, kao ni ko je snimatelj, ali ni koji su motivi.
Nurkić je naglasila da Sud nije imao ni priliku da vidi dokaze koji su ponuđeni, nego je u startu odbio, te da je Sud trebao saslušati sve svjedoke.
Kazala je da priznanje Marke Pandže, “kad on priznaje počinjenje krivičnog djela”, Sud bi trebao posebno cijeniti, te da njegovo priznanje nije posljedica objavljivanja snimka.
Nurkić je na današnjem ročištu tražila da se presuda ukine i da se postupak ponovo pokrene.