Danas je na području Federacije BiH prva neradna nedjelja za sve trgovine.
Ekipa Vijesti.ba je u Sarajevu provjerila kako Zakon funkcioniše u praksi. Uvjerili smo se da se svi vodeći centri drže Zakona i poštuju odredbe koje je propisao.
@vijestibaPosjetili smo tržne centre u Sarajevu na neradnu nedjelju!
♬ Corporate Ambient Background – AudioSphere
Na terenu su i inspekcije, a neke od njih zatekli smo jutros ispred tržnih centara. Inspektori kontrolišu poštivanje navedene odredbe kod subjekata na području Kantona Sarajevo.
Za nepostupanje po navedenim zakonskim odredbama propisane su sankcije u rasponu od 2.000 KM do 15.000 KM za pravnu osobu, od 500 KM do 1.500 KM za odgovornu osobu u pravnom subjektu, te od 500 KM do 1.500 KM za trgovca fizičku osobu.
Inače, Zakon propisuje da radno vrijeme prodajnih objekata određuje trgovac u periodu od ponedjeljka do subote u ukupnom trajanju od 90 sati sedmično, te da su prodajni objekti zatvoreni nedjeljom i u dane praznika. Da radnice i radnici zaposleni u sektoru trgovine u Federaciji BiH ne žele raditi nedjeljom i praznicima, pokazalo je i istraživanje o stavovima zaposlenih u sektoru trgovine o radu nedjeljom i praznicima, koje su na uzorku od 1.442 osobe proveli prof. dr. Amer Osmić i prof. dr. Nermina Mujagić sa Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu.
Podršku neradnoj nedjelji dalo je čak 96 posto ispitanika, odnosno 97,5 posto trgovaca, 96% zaposlenih u uslužno-trgovačkim djelatnostima, 98,5% u uslužnom sektoru te 91% zaposlenih na uredsko-šalterskim poslovima.
Smatraju da slobodna nedjelja i praznici pozitivno utičun na njihov porodični život, ali i na produktivnost tokom radne sedmice te da je nedjelja najbolji dan za odmor i porodicu.
Federalni ministar trgovine Amir Hasičević izjavio je da svi tržni centri mogu raditi (kina i ugostiteljski objekti), ali trgovački objekti unutar centra nedjeljom moraju biti zatvoreni.
“Trgovkinjama i trgovcima poručujem: Vlada i inspekcije će dosljedno provoditi Zakon, a on je u ovom slučaju na vašoj strani. Nećemo vas iznevjeriti. Ne igrajte se sa Zakonom”, naveo je.
Pomenute odredbe Zakona ne primjenjuju se na: cvjećare, pekare, suvenirnice, objekte tradicionalnih i starih obrta, kao i na prodajne objekte koji se nalaze unutar ili su sastavni dio cjeline željezničkih i autobusnih stanica i aerodroma, benzinskih pumpi, bolnica, hotela, prostora kulturnih i vjerskih objekata, muzeja i parkova prirode, grobalja i specijaliziranih prodavnica vezanih za prodaju na grobljima, te na dragstore.
Predmetne odredbe se ne primjenjuju ni na otkup primarnih poljoprivrednih proizvoda, prodaju vlastitih poljoprivrednih proizvoda na štandovima, stolovima i u boksovima na tržnicama na malo i izvan njih, prigodnu prodaju organizovanu u sklopu sajmova, priredbi i izložbi, prodaju putem elektronskih prodavnica, prodaju putem automata, prodaju u proizvodnim objektima porodičnih poljoprivrednih gazdinstava, kao ni u vrijeme proglašenja elementarne nepogode i vanrednog stanja.
U tom slučaju radno vrijeme prodajnih, magacinskih i kancelarijskih objekata određuje Federalna uprava civilne zaštite.
S obzirom na to da je odredba člana 18. Zakona o unutrašnjoj trgovini počela sa primjenom danom stupanja na snagu ovog zakona, iz KUIP-a KS pozivaju sve pravne i fizičke osobe koje obavljaju trgovačku djelatnost na području Kantona Sarajevo, da svoje poslovanje usklade sa pomenutom odredbom.
(Vijesti.ba)
IZVOR