Odbrana se protivila jer smatra da zbog narušenih odnosa između Rusije i Poljske može doći do nekorektnog suđenja ruskom državljaninu.
Sudija Miroslav Janjić obrazložio je da su nadležni pravosudni organi u Poljskoj zatražili izručenje Bezrukavyia, na osnovu međunarodne difuzne potjernice od 18. novembra 2024., zbog sumnje da je učestvovao u aktivnostima strane obavještajne službe protiv države Poljske, s ciljem pripremanja djela sabotaže i diverzije terorističke prirode.
Bezrukavyji je tražio da objasni svoju poziciju i da se izjasni o krivici, nakon čega mu je sudija Janjić obrazložio da Sud BiH u ovom slučaju nema ovlaštenje za utvrđivanje krivice.
Branilac Nikola Sladoje rekao je da ostaje kod svih navoda koje je iznio na prethodnom ročištu i naglasio da su diplomatski odnosi između Poljske i Ruske Federacije na najnižem mogućem nivou. Činjenica koja to potvrđuje, rekao je, jeste što je ruski ambasador u Poljskoj napadnut, da su zatvoreni konzulati i u San Petersburgu i u Varšavi, te da je u posljednje tri godine 45 ruskih službenika inostranih misija u Poljskoj proglašeno personom non grata i protjerano.
Sladoje se pozvao na Evropsku konvenciju o ekstradiciji, prema kojoj zbog narušenih odnosa između dvije države postoji bojazan da će doći do nekorektnog suđenja, te je rekao da ni Bezrukavyji kao ruski građanin u ovim okolnostima ne bi imao korektno suđenje u Poljskoj, zbog čega cijeni da ne treba biti izručen.
Tužilac Dubravko Čampara je kazao da ostaje kod ranije iznesenog prijedloga jer smatra da su ispunjene pretpostavke za izručenje. Na pitanje sudije Janjića, Čampara je rekao da se protiv Bezrukavyia u BiH ne vodi drugi postupak, a potvrdio je ranije iznesenu napomenu sudije o zamolnici za izručenje koje je Ruska Federacija dostavila našoj zemlji.
Sud će odluku o izručenju Poljskoj dostaviti naknadno, a ročište na kojem će se razmatrati o zamolnici za izručenje Ruskoj Federaciji zakazano je za 23. januar, javlja BIRN BiH.
(Vijesti.ba / FENA)