Može li hrana biti dobra jednog dana i loša sljedećeg? Pa, kako se ispostavilo, nije baš tako jednostavno. Evo nekoliko namirnica na koje možete praktično ignorisati datum „Upotrebi do“ na pakovanju i još uvijek jesti sigurno.
Ko postavlja datume isteka?
Iako su relativno univerzalni na pakovanoj hrani, datumi „Najbolje upotrebiti do“ nisu obavezni prema saveznim propisima (osim za infantnu formulu). To je dobrovoljna oznaka koju postavlja proizvođač, pakiratelj ili distributer. Iako se obično zasniva na analizi proizvoda tokom njegovog roka trajanja, datumi su tu da obavijeste kupce kada je hrana u vrhunskom kvalitetu, a ne kao pokazatelj sigurnosti hrane.
Služba za inspekciju hrane USDA tvrdi da „ako datum istekne tokom čuvanja namirnica kod kuće u uslovima koji pišu na pakovanju, proizvod bi i dalje trebao biti siguran i upotrebljiv ako je“. Ne postoje regulacije ili standardizacija ovih datuma, pa oni nisu konačan pokazatelj kada treba da bacite nešto.
Sedam namirnica koje obično traju mnogo duže od datuma isteka
Nemojte se brinuti ako je bilo koja od ovih namirnica prošla datum na pakovanju. Koristite svoja čula da biste bolje procijenili kada ove namirnice više nisu sigurne za konzumiranje, jer mnoge od njih traju mnogo duže od svojih „Upotrebi do“ datuma. Ako nešto ima neprijatan miris ili ukus, najsigurnije je da to bacite. Većina namirnica sa plesnima treba da se baci, ali postoje i neki rijetki izuzeci (kao što su salama i tvrdi sirevi).
Pavlaka za kuhanje
Pavlaka je omiljena za kafu, zgušnjavanje supa ili brzinske kremaste sosove za pastu. Ne brinite, pavlaka za kuhanje može trajati od jedne do tri sedmice nakon isteka roka. Važno je napomenuti da otvorena pavlaka ima mnogo kraći rok trajanja od neotvorene pavlake, pa je dobro da imate plan kako da je iskoristite čim je otvorite. Dakle, nemojte je automatski baciti samo zbog datuma, umjesto toga napravite kremasti piletinu i pečurke.
Sir
Sir može ostati u frižideru do nekoliko sedmica, kada su u pitanju mekani i do četiri mjeseca kada su u pitanju tvrdi. Ako vaš tvrdi sir ima plesan na spoljašnjoj strani, samo je isijecite—ostali dijelovi sira su sigurni za jelo. Ako mekani, rendani ili narendani sir postane plesan, trebalo bi da bacite cijelo pakovanje. Nakon otvaranja, rok trajanja sireva se znatno smanjuje. Budite sigurni da čuvate otvorene sireve u hermetički zatvorenim posudama.
Jaja
Jaja mogu trajati čak 70 dana ako se pravilno čuvaju. To je obično tri do četiri sedmica nakon isteka roka.
Jogurt
Jogurt može trajati od jedne do tri sedmice nakon „Upotrebi do“ datuma. Provjerite da li je razvio plesan, ima neprijatan miris ili neuobičajen ukus, jer to su znaci da je vrijeme da ga bacite. Također, možda biste željeli da kupujete manje posude, iako nisu ekološki prihvatljive, to može pomoći da smanjite otpad.
Konzervisano povrće
Vjerovatno nije iznenađujuće da konzervisane stvari traju dugo (i možda se čini pomalo besmisleno što imaju „Najbolje upotrebiti do“ datum). Sljedeći put kada čistite svoj špajz, zapamtite da konzervisano povrće obično može trajati od jedne do dvije godine nakon datuma na konzervi. Također, supa od povrća i tjestenine je mnogo bolja za vas i planetu,
Pakovani hljeb
Pokušavanje da se produži rok trajanja nije preporučljiv za sveže pečeni hljeb, ali konzervansi u pakovanom hljebu omogućavaju da traju jednu do dvije sedmice nakon „Upotrebi do“ datuma, ako se drže u frižideru. Samo obratite pažnju na plesan ili krckavu, ustajalu teksturu. Pečeni proizvodi mogu trajati do 6 mjeseci u zamrzivaču.
Suhi pirinač i tjestenina
Suha tjestenina može trajati od jedne do dvije godine, dok je suhi pirinač dobar četiri do pet godina. Najbolja stvar koju možete da uradite sa žitaricama je da praktikujete skladištenje metoda „prvo što je došlo, prvo što se koristi“. To znači da treba da uzimate stariju kutiju tjestenine ili pirinča pre nego što zaronite u nove. Tako ćete izbjeći da imate pirinač star pet godina na dnu špajza.
I za kraj, datumi isteka su jednostavno mjerilo posljednjeg dana kada proizvođač garantuje kvalitete hrane, a ne mjerilo sigurnosti. Sada kada ste informisani, možete prestati da bacate hranu i tako smanjiti otpad i uštedjeti novac. Uvijek koristite svoja čula i najbolju procjenu kada odlučujete da li je hrana sigurna za jelo, ona će vam reći mnogo više nego datum na pakovanju, piše Eating Well.
(Vijesti.ba)