Poseban iskorak napravljen je osnivanjem Centra za obrazovanje odraslih, koji je već certificirao četiri zanimanja i započeo s edukacijama.
-Cilj nam je što više zainteresiranih osposobiti za zanimanja koja će im omogućiti lakši dolazak do zaposlenja, a možda i potaknuti na otvaranje vlastitih obrta – istakao je Enes Arapović, predsjednik Obrtničke komore USK.
Dodaje da će Centar u narednom periodu uvesti i majstorske ispite, čime će se dodatno unaprijediti stručna kvalifikacija u obrtničkom sektoru.
Projekti poput nabavke opreme za frizerske i pčelarske obuke, te suradnje s Biotehničkim fakultetom u Bihaću, dio su šireg plana jačanja kapaciteta obrtnika.
-Opremu već koristimo u edukacijama, a naš cilj je uključiti što više građana u ove programe kako bismo povećali zapošljivost i stvorili dodatne mogućnosti za samozapošljavanje – pojasnio je Arapović
Međutim, zakonodavna regulativa nameće izazove. Prema Arapovićevim riječima, novi Zakon o obrtu iz 2021. dodatno je zakomplicirao poslovanje obrtnicima.
-Stari zakon bio je jednostavniji i prilagođeniji potrebama obrtnika. Iako su neka pitanja, poput vanjskotrgovinskog poslovanja, djelomično riješena, novi propisi otežali su svakodnevno poslovanje, posebno na razini kantonalnih komora – kazao je Arapović
Unatoč izazovima, obrtništvo u USK pokazalo je otpornost, posebno u kriznim vremenima poput pandemije COVID-19.
-Obrtnici su iz tog perioda izašli jači, zahvaljujući svojoj prilagodljivosti i kontinuiranoj podršci Vlade Federacije BiH i kantonalnog Ministarstva privrede . – naglasio je Arapović, pohvalivši Unsko-sanski kanton kao lidera u podršci obrtništvu na razini Federacije BiH.
Ipak, ostaje potreba za administrativnim olakšanjima i većim ulaganjima kako bi obrtnici mogli ravnopravno konkurirati s drugim pravnim subjektima.
-Statistike pokazuju da su obrtnici ključni pokretači zapošljavanja. Samo u USK obrtništvo zapošljava 12 posto radne snage, što je značajan doprinos ukupnoj privredi – zaključuje Arapović.
(Vijesti.ba / FENA)