Ministrica zdravstva Zeničko-dobojskog kantona Aida Salčinović potpisala je danas kolektivne ugovore s predstavnicima Sindikata doktora medicine i stomatologije ZDK te Sindikata radnika u zdravstvu ZDK, koji će biti na snazi narednih 18 mjeseci.
Kako su istakli ministrica Salčinović i premijer ZDK-a Nezir Pivić, novim su ugovorima znatno povećana primanja zdravstvenih radnika, a Vlada ZDK je, podvukli su, opredijeljena da u kontinuitetu poboljšava njihov status i jača zdravstveni sistem u tom kantonu.
– Od početka pregovora ističem da je jako bitno da razumijem zahtjeve radnika zaposlenih u zdravstvu te smo se, shodno tome, tako i postavili. Došli smo do zajedničkog jezika te je došlo do povećanja koeficijenata i boljih uslova na radu, da se osigura neodlazak ljekara i zdravstvenih radnika van države Bosne i Hercegovine – kazala je ministrica Salčinović.
Premijer Pivić izrazio je zadovoljstvo što su pregovarački timovi postigli dogovor za potpis i ovog kolektivnog ugovora, čime je materijalni status zaposlenih u zdravstvu ZDK-a doveden na sami vrh javnog sektora u Federaciji, a time i u BiH.
– Mi smo na početku ove godine potpisali kolektivne ugovore u oblasti obrazovanja, državnih službenika, kao i sa predstavnicima Ministarstva unutrašnjih poslova ZDK i tu smo imali značajno povećanje primanja. Logičan slijed je da se desi i u okviru zdravstva. Ono što je jako važno istaći, u ovom momentu smo možda prvi u FBiH s aspekta materijalnog statusa uposlenika u zdravstvu – kazao je Pivić.
On je dodao kako poboljšanje materijalnog statusa nije jedino što je dovoljno te na čemu rade da ojačaju zdravstveni sektor, a jedan od mega projekata Vlade ZDK jeste generacijski projektu izgradnje Nove bolnice u sklopu Kantonalne bolnice Zenica.
– U tom dijelu, kao što je javnosti poznato, imamo određene probleme sa neregulisanim zemljištem od strane Grada, ali imamo jednu odluku Gradskog vijeća o opredjeljenju da će dati zemljište za izgradnju. Vlada ZDK je već izdvojila sredstva za izradu idejnog rešenja nove zgrade KBZ-a, a uskoro će raspisati i javni konkurs za izbor najboljeg ponuđača za izradu tog projekta – rekao je premijer Pivić.
Naglasio je da se pregovara s Gradskom upravom kako bi se došlo do statusa univerzitetske bolnice, jer je potrebno samo odobrenje Grada Zenice.
– Naši studenti moraju da idu na praksu u Tuzlu, iz razloga što nemamo dozvolu Grada da dobijemo status univerzitetske bolnice – kazao je Pivić, koji je izradio nadu da će naredne sedmice riješiti i taj problem te da će nastaviti projekat jačanja KBZ-a.
Zadovoljstvo zbog postignutog dogovora izrazili su i sindikalni predstavnici, a predsjednik Sindikata doktora medicine i stomatologije na području ZDK-a Elis Cikotić istakao je kako su zadovoljni “ne samo zbog značajnog povećanja plaća, nego i zbog rješavanja bitnih pitanja koja su ovim ugovorom na odgovarajući način riješena”.
To su, dodao je, njima bitna pitanja, a koja se ne tiču direktno povećanja plaća.
– U ovom procesu je korišten drugi model. Mijenjani su koeficijenti, a cilj je bio da radnici sa manjim primanjima dobiju značajnija povećanja. To je bio cilj, koji je i postignut. Nadam se da će ljudi s manjim primanjima biti značajno zadovoljniji, nego sa prethodnim ugovorima – kazao je Cikotić. Pojasnio je da je doktorima medicine i stomatologije koeficijent uvećan na pet; za specijaliste je koeficijent uvećan na 6,2 te za subspecijaliste 6,4, a prvi put i specijalizanti imaju svoje koeficijente.
Direktor Zavoda zdravstvenog osiguranja ZDK Omer Škaljo istakao je kako je i opredjeljenje i intencija i ZZO ZDK bila da se poboljša materijalni status zaposlenih u zdravstvu. Kada se izgubi jedan ljekar, kazao je, to je vrijednost najmanje milion KM.
On je najavio kako će se u drugom kvartalu naredne godine ponovo razgovarati o statusu zdravstvenog sektora, kao i definišu interesi zdravstvenog sektora ZDK-a u postupku informatizacije.
Danas potpisanim kolektivnim ugovorom, ljekarima i stomatolozima plaća je uvećana za oko 15, a medicinskim tehničarima i drugom tehničkom osoblju u zdravstvu ZDK-a plaće su uvećane za oko 20 posto.
(Vijesti.ba)
IZVOR