Uvažavajući epidemiološku situaciju COVIDA-19 u Federaciji BiH, s procjenom rizika, koja izaziva zabrinutost, danas je održan 11. sastanak Odbora za koordinaciju kojem su bili nazočni ravnatelji zavoda za javno zdravstvo u Federaciji BiH i kantonalni ministri zdravstva.
Cilj sastanka je dogovoriti zajedničke aktivnosti kako bi Federacija BiH u navedenim uvjetima dočekala pripravno četvrti val COVID-19. Tom prilikom su usvojene preporuke, među kojima je ta da pored postojećih prioritetnih skupina treba početi s cijepljenjem uposlenih u obrazovnom sektoru, policiji, vatrogasnim službama, socijalnoj zaštiti i medijima, te studenata fakulteta zdravstvenih usmjerenja.
Preporučuje se osiguranje pomoći za komunikaciju s osobama koje imaju poteškoće sa sluhom i vidom najmanje jedan dan u tjednu na mjestu provedbe cijepljenja, a sukladno odredbama članka 12. Zakona o pravima, obvezama i odgovornostima pacijenata.
Nakon cijepljenja postojećih prioritetnih skupina, sukladno Pravilniku o načinu provedbe obvezne imunizacije, imunoprofilakse i kemoprofilakse protiv zaraznih bolesti te o osobama koje se podvrgavaju toj obvezi kantonalni zavodi za javno zdravstvo će početi pozivanje i ostalog pučanstva na cijepljenje, a prema raspoloživim količinama cjepiva protiv COVID-19.
Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH će organizirati cijepljenje skupina od posebnog značaja za Federaciju Bosne i Hercegovine i Bosnu i Hercegovinu.
Preporuke za organizaciju cjepljenja protiv COVID-19 su da organizuje imunizaciju protiv COVID-19 po načelu „dan otvorenih vrata“ prema raspoloživim količinama cjepiva protiv COVID-19.
Također, potrebno je otvoriti punktove za masovnu imunizaciju na razini općina s ciljem veće dostupnosti pučanstvu, formirati mobilne timove za imunizaciju posebno ugroženih skupina pučanstvu (migranti, Romi i dr.), te formirati mobilne timove za imunizaciju pučanstva koje je udaljeno od sjedišta centra za imunizaciju.
Cjepljenje protiv COVID-19 treba obavljati svih sedam dana u tjednu u razdoblju od 08.00 do 20.00 sati, a po potrebi i dulje, sukladno raspoloživim ljudskim i materijalno-tehničkim resursima.
Među preporukama radi smanjenja rizika su da treba intenzivirati nadzor nad provođenjem preventivnih mjera protiv COVID-19 nad svim događajima masovnog okupljanja u svim kantonima.
Zatim, odobravati održavanje događaja masovnog okupljnja (sportska natjecanja, stručni skupovi, boravak u studentskim domovima i sl.) samo ako su osobe cijepljene protiv COVID-19, prebolile COVID-19 ili imaju negativan test za COVID-19, povećati broj antigenskih i PCR testiranja na COVID-19 u svim kantonima, intenzivirati istragu slučaja i praćenje kontakata radi smanjenja širenja delta varijante SARS-CoV-2 od strane kantonalnih zavoda za javno zdravstvo i općinskih higijensko-epidemioloških službi.
Preporuke u slučaju porasta broja zaraženih s COVID-19 su da će Krizni stožer Federalnog ministarstva zdravstva pratiti epidemiološku situaciju, koordinirati aktivnosti s kantonima i dijelovati po sustavu ranog upozoravanja.
Krizni stožer Federalnog ministarstva zdravstva će nastaviti donositi opće preventivne epidemiološke mjere i na temelju procjene rizika i epidemiološke situacije donositi specifične restriktivne mjere za Federaciju BiH, ako su zahvaćena tri ili više kantona i ako se na temelju procjene zaključi da može doći do ugrožavanja epidemiološke situacije u cijeloj Federacije BiH.