No, uprkos njenim riječima i nesumnjivim naučnim dokazima, u Bosni i Hercegovini i dalje postoji značajan otpor prema ovoj vakcini – ili, još alarmantnije, potpuno neznanje o postojanju HPV-a i rizicima koje nosi.
Bosna i Hercegovina je među zemljama s visokom stopom obolijevanja od raka grlića materice. Prema podacima Global Cancer Observatory, ovaj oblik raka drugi je najčešći i drugi vodeći uzrok smrtnosti među ženama u dobi od 20 do 44 godine u zemlji. Svake godine, više od 300 žena oboli, a oko 130 izgubi život. To su podaci koji bi trebali izazvati uzbunu, no čini se da su izvan fokusa šire javnosti.
Dio problema je nedostatak informacija. Prema istraživanju agencije Valicon provedenom u januaru ove godine, samo 4% građana Bosne i Hercegovine svjesno je stvarne rasprostranjenosti HPV-a, dok polovina ispitanika ne zna kako se virus prenosi. Podatak koji najviše zabrinjava: 60% ispitanih ne vjeruje da je ikada bilo u kontaktu s HPV-om, iako je poznato da će se gotovo svi seksualno aktivni ljudi u nekom trenutku zaraziti ovim virusom.
Dok su zemlje Evropske unije već godinama posvećene sistemskim programima vakcinacije koji su značajno smanjili učestalost raka grlića materice, BiH je tek na početku. Epidemiolog dr. Asaf Salčinović ukazuje na britanske studije koje pokazuju da nakon više od decenije vakcinacije nije zabilježen niti jedan slučaj raka grlića materice među vakcinisanim djevojčicama. „Imamo jasan dokaz da vakcina djeluje“, kaže dr. Salčinović.
U Bosni i Hercegovini vakcina protiv HPV-a dostupna je od kraja 2022. godine, besplatna je za djevojčice i dječake uzrasta od 9 do 14 godina, s tim da program nije ujednačen u oba entiteta. Do sada je vakcinisano oko 8.500 osoba u cijeloj zemlji. Stručnjaci ističu da su ključni faktori za povećanje imunizacije bolje informisanje roditelja i mladih, te sistemski pristup promociji vakcinacije.
Na sinoć završenom javno-zdravstvenom forumu u Sarajevu, pod nazivom Program HPV imunizacije – „Gdje smo danas i gdje želimo biti sutra?“, okupljeni stručnjaci razgovarali su o ovim izazovima i mogućim rješenjima. U organizaciji kompanija MSD i Glosarij CD, Forum je okupio ljekare, farmaceute, epidemiologe, medicinske sestre i ostale stručnjake iz cijele Federacije BiH, a nadovezao se na sličan skup održan ranije u Banjaluci. Kroz panele i diskusije, učesnici su istakli potrebu za jačim angažmanom nadležnih institucija, boljom koordinacijom vlasti te edukacijom zdravstvenih radnika kako bi mogli adekvatno informisati pacijente.
„I skeptični roditelji prepoznaju važnost vakcine kada im objasnimo njenu vrijednost“, kaže dr. Edma Salihbegović Hadžić, specijalista školske medicine. „Okrenem se curicama i kažem im da ih roditelji mnogo vole i da će toga postati svjesne tek kada narastu.“
(Vijesti.ba)