Putovanja nisu samo prilika za bijeg od rutine, već i za poboljšanje općeg zdravlja, uključujući mentalno i kognitivno blagostanje.
“Putovanje je jedan od najbržih načina za poboljšanje raspoloženja i izlazak iz rutine”, kaže medicinska sestra specijalizovana za psihijatriju, Brighid Gannon, za HuffPost.
Čak i kratki izleti mogu donijeti osvježenje, otvaranje prema novim kulturama i perspektivama, što može značajno pozitivno utjecati na emocionalno stanje.
Tjelesna aktivnost tokom putovanja također ima velik utjecaj na zdravlje mozga.
Neurologinja, dr. Emily Rogalski, objašnjava: “Fizička aktivnost potiče rast moždanih stanica i jača veze unutar mozga”, čime se poboljšava pamćenje i sposobnost učenja. To može pomoći i u smanjenju rizika od demencije, a kretanje na putovanju može biti dobar početak za usvajanje redovne tjelesne aktivnosti.
Nova okruženja i izazovi koje putovanja donose korisni su za kognitivno zdravlje. Neurolog, dr. Augusto Miravalle, napominje kako “putovanje također potiče učenje novih vještina, poput navigacije nepoznatim mjestima ili učenja stranog jezika, što može smanjiti rizik od demencije.”
Osim toga, putovanja potiču društvene veze koje su ključne za emocionalno i kognitivno zdravlje. Gannon naglašava kako “putovanja pomažu u ponovnom povezivanju s onim što je doista važno, poput odnosa s bližnjima.”
Osim emocionalne dobrobiti, društvene interakcije smanjuju rizik od kognitivnog pada jer izolacija i rijetki socijalni kontakti povećavaju rizik od demencije.
Dakle, putovanja – bilo s porodicom ili prijateljima – mogu pomoći u izgradnji tih važnih veza, prenosi Index.hr.
(Vijesti.ba)