Naglašeno je da statistički podaci o saobraćajnim nesrećama u BiH ukazuju na potrebu preciznijih zakonskih odredbi, koje bi mogle unaprijediti sigurnost svih učesnika u saobraćaju.
Muslić je istakao da je dosadašnji zakon doživio više od 11 izmjena, ali praksa i dalje pokazuje nedostatke, posebno kada je riječ o regulaciji električnih vozila i kvadova, koji nisu adekvatno obuhvaćeni važećim propisima.
– Definirali smo probleme uočene u podzakonskim propisima i cilj nam je da MUP USK i Uprava policije pripreme sveobuhvatne izmjene zakona. Na taj način ćemo osigurati bolji pravni okvir i prevenirati nesreće uzrokovane bahatom vožnjom. Također, potrebno je unaprijediti kaznenu politiku, jer je evidentno da su sankcije za saobraćajne prekršaje jedan od slabijih segmenata postojećeg sistema – izjavio je Muslić.
Ministar unutrašnjih poslova USK Adnan Habibija ukazao je na važnost zajedničkog djelovanja na kantonalnom, federalnom i državnom nivou kako bi se osigurale neophodne promjene.
– Saobraćaj je jedna od ključnih oblasti u mom radu kao ministra, ali i u djelovanju Uprave policije koja se svakodnevno suočava s ozbiljnim izazovima u ovoj oblasti. Nužno je izvršiti izmjene i dopune zakona kako bismo osigurali bolje uslove na cestama. Zastupnik Muslić će uputiti pripremljene izmjene na državni nivo, a nadamo se da će one biti usvojene kako bi se poboljšala regulativa u cijeloj BiH. Nastavit ćemo koristiti sve raspoložive resurse kako bismo unaprijedili sigurnost u saobraćaju – poručio je Habibija.
Iz MUP-a USK ističu da će rad na pripremi izmjena zakona biti nastavljen u narednim mjesecima, a konačni prijedlog bit će upućen u parlamentarnu proceduru s ciljem donošenja efikasnijih zakonskih rješenja koja će doprinijeti većoj sigurnosti na cestama BiH.
(Vijesti.ba)