– Osim prava, imamo i dužnost da nas se sve tiče i da govorimo o svakom kršenju osnovnih prava i ljudskih sloboda. Na današnji dan govorimo o ljudima koji su izloženi sistemskoj diskriminaciji, kojima se krše međunarodno proklamovana ljudska prava i slobode. Razmislimo o ranjivim kategorijama ljudi i o sistemskom kršenju ljudskih prava, o institucionalnoj diskriminaciji i o neizvršavanju sudskih odluka domaćih i međunarodnih sudova – kazao je na konferenciji za medije prije Kruga 99.
Profesor Pravnog fakulteta u Bihaću Albin Muslić podsjetio je da je Bosna i Hercegovina, kao država, prihvatila Evropsku konvenciju o zaštiti ljudskih prava za koju kaže da ima poseban ustavni karakter, direktnu primjenjivost u našoj državi.
– U članu 46 te konvencije obavezali smo se da ćemo, kao država, poštivati presude Evropskog suda za ljudska prava. Činjenica je da imamo mnogo presuda, neke od njih su više poznate, ali suštinski se odnose na to da je utvrđena diskriminacija pojedinih osoba spram Evropske konvencije – kazao je.
Profesorica Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Sarajevo Lada Sadiković smatra Dan ljudskih prava kao priliku da se ponovno ukaže na značaj Evropske konvencije o ljudskim pravima.
Prema njenim riječima, po obimu presuda na Evropskom suda za ljudska prava, poslije rata u BiH 1992.-1995. godina najčešće zastupljenje aplikacije su bile u pogledu prava na pravično suđenje i u pogledu prava na imovinu.
– Međutim, u skorije vrijeme došle su na red i aplikacije koje se tiču ustavno-političkog sistema države BiH gdje je politički sistem osporen u više navrata – kazala je.
(Vijesti.ba)