Vjerovatno se niste iznenadili kada ste saznali da previše rada može negativno uticati na vaše zdravlje. Ali koliko je situacija zaista loša? Nedavni izvještaj koji su objavile Svjetska zdravstvena organizacija i Međunarodna organizacija rada kaže da je prekomjerni rad 2016. godine doveo do 745.000 smrtnih slučajeva moždanog i srčanog oboljenja. Da stvar bude gora, to je porast od 29 posto u odnosu na 2000. godinu.
Dakle, zaštita od prekomjernog rada može doslovno biti stvar života i smrti.
Ako ste na poslu koji negativno utiče na vaše zdravlje, postoje načini da poboljšate svoje mentalno zdravlje, čak i ako ne promijenite posao. Čak i ako znate da ste prezaposleni, možda nećete moći jednostavno napustiti posao. U tom slučaju postoje načini da zaštitite svoje zdravlje.
Važno je suočiti se sa stresom ili emocionalnom iscrpljenošću koja može dovesti do većih zdravstvenih problema. Možete se brinuti o svom mentalnom zdravlju čak i tokom radnog vremena.
Odvojite vrijeme za ručak, šetnju ili čak meditaciju kao način opuštanja. Ovi naizgled mali koraci ne samo da će vam pomoći da smanjite stres, već će i dugoročno povećati produktivnost, pomažući vam da se osjećate efikasnije u konačnici.
Presudno je postaviti granice na poslu, u onoj mjeri u kojoj to možete. Jasno odredite koliko posla možete preuzeti i recite „ne“ kada to postane previše. Ako imate kontrolu nad svojim rasporedom, odredite i vrijeme pauze između sastanaka i ubrzo ćete uočiti napredak kad je vaše zdravlje u pitanju.
Poenta, zapravo, nije u vremenu koje provodite radeći, već je poenta u tome da se makar malo i privremeno odvojite od posla.
Autor: Prvo zdravlje