Političke vođe Hamasa vode tajne razgovore sa suparničkom političkom opcijom iz Zapadne obale Fatahom o poslijeratnom upravljanju pojasom Gaze.
To je u intervjuu za Wall Street Journal potvrdio Husam Badran, član Hamasova predstavništva u Kataru. Prema Badranu, Hamas želi okončanje rata i “palestinsku državu na području Gaze, Zapadne obale i Jeruzalema”.
Osim tajnih razgovora palestinskih političkih frakcija, u toku su palestinsko-izraelski pregovori o novom primirju u Gazi. Agencija AFP javila je da je u Egipat stigao Ismail Hanija, šef Hamasa u katarskom egzilu, koji će o tome pregovarati s izraelskom delegacijom na čelu s Mosadom, prenosi Jutarnji.hr.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu poručio je da će bilo kakav dogovor morati uključivati puštanje preostalih izraelskih taoca u Gazi. Pridružio mu se izraelski predsjednik Isaac Herzog izjavom da je “Izrael spreman za novi prekid vatre” i razmjenu taoca i humanitarne pomoći.
Dva mjeseca od početka krvavog sukoba Sjedinjene Američke Države pritišću izraelsko i palestinsko vodstvo da razmisle i rasprave o tome kako bi Gaza trebala izgledati nakon okončanja sukoba. Već se spominju razne opcije, poput mirovnih snaga sastavljenih od arapskih zemalja, no to Palestinska samouprava i Hamas odbijaju. Spominje se i reorganizirana Palestinska samouprava s vlastitim sigurnosnim jedinicama.
Hamas je dosad napadao Palestinsku oslobodilačku organizaciju (PLO), koja priznaje Izrael kao državu, ali Badran i drugi istaknuti dužnosnici Hamasa u Kataru više, čini se, ne isključuju mogućnost da se pridruže organizaciji. “To će biti nacionalni dijalog. Uvijek smo govorili da PLO treba uključivati svaku stranku”, poručio je Badran.
Politički lideri Hamasa dali su do znanja da su spremni priključiti se PLO-u i podržati pregovore o stvaranju palestinske države u granicama iz 1967. godine. Međutim, Badran je rekao i da Hamas nema namjeru razoružati se ili promijeniti stav prema Izraelu.
Pitanje je i kako na to gledaju šefovi Hamasa u Gazi, za koje je izraelska vojska izjavila da su “hodajući mrtvaci”. Prema jednom izraelskom dužnosniku i ljudima upoznatima s razgovorima, komunikacija katarskog Hamasa s Fatahom nije dobro dočekana u Gazi.
Jahja Sinvar, šef vojnog krila Hamasa u Gazi, smatra da rat još nije izgubljen te da je prerano za kompromis. I s izraelske strane postoje oni koji dijele Sinvarov stav. No, prema njima, Hamas je taj koji je u slabijem položaju.
Badran negira raskol unutar pokreta. No, on traži potpuni prekid vatre, a ne primirje. Nakon toga bi se pristupilo razmjeni preostalih izraelskih taoca za sve Palestince u izraelskim zatvorima.
(Vijesti.ba)