Izraelski i palestinski ministri vanjskih poslova sastat će se u ponedjeljak sa svojim kolegama iz Evropske unije dok EU razmatra potencijalne korake ka sveobuhvatnom miru između dvije strane, čak i dok rat u Gazi bjesni.
Izraelski Israel Katz i palestinski ministar vanjskih poslova Riyad al-Maliki odvojeno će učestvovati na redovnom sastanku ministara vanjskih poslova EU u Bruxeleslu koji je uglavnom posvećen Bliskom istoku, ali i razmatranju rata u Ukrajini.
Ministri vanjskih poslova Saudijske Arabije, Egipta i Jordana, te generalni sekretar Arapske lige također će prisustvovati jer se skup fokusira na posljedice napada palestinske grupe Hamas iz Gaze 7. oktobra na Izrael i izraelski vojni odgovor.
Uoči sastanka, diplomatska služba EU poslala je dokument za raspravu svojih 27 zemalja članica, predlažući mapu puta ka miru u širem izraelsko-palestinskom sukobu.
U središtu plana je poziv na “pripremnu mirovnu konferenciju” koju bi organizirali EU, Egipat, Jordan, Saudijska Arabija i Arapska liga, a Sjedinjene Države i Ujedinjene nacije također su pozvani da budu sazivači okupljanja.
Konferencija bi se nastavila čak i ako Izraelci ili Palestinci odbiju da učestvuju. Obje strane bile bi, međutim, konsultirane na svakom koraku pregovora dok delegati pokušavaju da stvore mirovni plan, navodi se u dokumentu.
Interni dokument, u čiji je uvid došlo više medijskih kuća, uključujući Reuters, jasno pokazuje da bi jedan od ključnih ciljeva mirovnog plana trebala biti uspostava nezavisne palestinske države, koja će “egzistirati rame uz rame s Izraelom u miru i sigurnosti”.
Zvaničnici EU priznaju da izraelski zvaničnici i diplomate trenutno ne pokazuju interes za takozvano dvodržavno rješenje, ali insistiraju da je to jedina opcija za dugoročni mir.
Ured izraelskog premijera Benjamina Netanyahua saopćio je u subotu nakon telefonskog razgovora s američkim predsjednikom Joeom Bidenom da “Izrael mora zadržati sigurnosnu kontrolu nad Gazom kako bi osigurao da Gaza više neće predstavljati prijetnju Izraelu, što je zahtjev koji je u suprotnosti sa zahtjevom za palestinskim suverenitetom” .
Dokument EU također sugerira da bi učesnici mirovne konferencije trebali precizirati “posljedice” za obje strane, u zavisnosti od toga da li prihvate ili odbiju plan koji skup usvoji.
Ne navodi se kakve bi to mogle biti posljedice, iako EU ima neke mogućnosti potencijalne prinude.
Blok je glavni pružalac ekonomske pomoći Palestincima i ima širok sporazum o saradnji s Izraelom koji uključuje zonu slobodne trgovine. Neki zvaničnici privatno su sugerirali da bi se potonji aranžman mogao iskoristiti za uticaj na Izrael.
Da li bi zemlje članice EU odobrile takvu ideju, veoma je, međutim, otvoreno pitanje, jer su Njemačka, Austrija, Češka i Mađarska, vjerne saveznice Izraela.
(Vijesti.ba / FENA)