U okviru planiranog programa Ministarstvo je podržalo Izložbu fotografija ‘Sarajevo – grad ljubavi i stradanja’, fotografa Danila Krstanovića te dvije predstave, iz Crne Gore i Australije. Iz Crne Gore u Sarajevo došlo je Crnogorsko narodno pozorište s predstavom ‘671-LOV’, mlade rediteljice Hane Rastoder. Ta predstava odigrana je u Sarajevskom ratnom teatru – SARTR 21. aprila. Iz Australije je gostovala predstava ‘7 km sjeveroistočno’ autorice, rediteljice i glumice Kym Vercoe, koja je održana sinoć također u Sarajevskom ratnom teatru.
– Ministarstvo je odlučilo podržati ta tri kulturna događaja od nepristrasnih autora Danila Krstanovića, koji svojim fotografijama svjedoči o ubijanju u Sarajevu; Crnogorskog narodnog pozorišta, čija predstava govori o zvjerstvu u kojem je ubijen 31 čovjek samo zbog imena i prezimena koje su nosili, kao i oficira JNA koji je pitao zašto te ljude izvode; te australijske autorice, rediteljice i glumice Kym Vercoe. Ona je, putujući turistički kroz Bosnu i Hercegovinu, odsjela u višegradskom hotelu Vilina Vlas u kojem su se tokom agresije dešavala bezočna silovanja i maltretiranja nesrpskih žena, zbog kojih je ona imala košmare – obrazložio je ministar za boračka pitanja KS Omer Osmanović.
Naglasio je da ta tri umjetnička djela neovisnih autora potvrđuju najteže razmjere zločina, koji su počinjeni na teritoriji naše domovine tokom agresije te daju neporeciv argument u vremenu kad se govori o razmatranju i usvajanju rezolucije o genocidu u Srebrenici.
– Proglašavanje međunarodnog dana sjećanja i usvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici, koje bi trebalo biti izglasano 2. maja ove godine, izuzetan su doprinos kulturi sjećanja koja nastoji spriječiti ponavljanje zločina te uspostaviti zdrav osnov za uzajamnu saradnju unutar regije. U tom kontekstu izuzetno je zadovoljstvo da Ministarstvo za boračka pitanja ove godine podrži dio programskih sadržaja Modul Memorije Festivala MESS, jer su takvi programi izuzetan primjer koliko je za društvo važna uloga umjetnosti u kontekstu suočavanja s prošlošću.
Očuvanje pozitivnih vrijednosti iz naše prošlosti pokazatelj su, ne samo velike uloge koju je umjetnost imala u našem društvu u danima agresije, već i kao jedan od najvažnijih oblika da se ta prošlost očuva afirmirajući pozitivne društvene vrijednosti – obrazložio je ministar Osmanović razloge podrške tim umjetničkim događajima.
Dodao je i da svi zajedno svjedočimo moći umjetnosti da detektira i suoči se s najtežim društvenim temama, kroz sva tri upriličena i izvedena umjetnička djela.
– Umjetnici, programima poput tih, godinama ukazuju na važnost istine i pravde. Kroz programe Modula Memorije, decenijama se već nastoji ukazati na važnost sjećanja koje će naše društvo činiti boljim – poručio je ministar Osmanović.
Istakao je i da je Program Modul Memorije inače jedan od prvih institucionalnih programa koji se bavi kulturom sjećanja na taj način i koji je pokrenut u vremenu agresije na Bosnu i Hercegovinu. Kompletan program Modul Memorije održava se od 6. aprila do 9. maja ove godine, navodi Služba za protokol i press KS
(Vijesti.ba / Fena)
IZVOR